Do 2039 r. liczebność Sił Zbrojnych RP ma wzrosnąć do 500 tys. żołnierzy – 300 tys. w czynnej służbie wojskowej oraz 200 tys. w rezerwach. To jedno z kluczowych założeń Programu Rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2025–2039, o którego rozpoczęciu wdrażania poinformował w piątek Sztab Generalny Wojska Polskiego.
Program Rozwoju Sił Zbrojnych RP jest przygotowywany przez Ministerstwo Obrony Narodowej cyklicznie i wyznacza najważniejsze kierunki rozwoju Wojska Polskiego. W grudniu ubiegłego roku dokument na lata 2025–2039 podpisał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Program ma charakter niejawny.
Jak przekazał Sztab Generalny, nowy plan rozwoju wyznacza siedem priorytetowych obszarów transformacji sił zbrojnych. Jednym z nich jest stopniowe zwiększanie liczebności armii do poziomu pół miliona żołnierzy, z uwzględnieniem nowo utworzonej rezerwy wysokiej gotowości.
Istotnym elementem programu jest rozwój zdolności do prowadzenia operacji wielodomenowych. Wojsko Polskie ma wzmacniać kompetencje we wszystkich pięciu domenach działań: lądowej, morskiej, powietrznej, kosmicznej oraz cyberprzestrzeni, a także w środowiskach operacyjnych, takich jak przestrzeń informacyjna i spektrum elektromagnetyczne. Plan zakłada również budowę zdolności do prowadzenia operacji kognitywnych w tych obszarach.
Nowa koncepcja rozwoju przewiduje rozbudowę potencjału odstraszania poprzez ukaranie (deterrence by punishment), czyli tworzenie skutecznych systemów rażenia zdolnych do neutralizacji kluczowych elementów potencjału przeciwnika i wykonywania precyzyjnych uderzeń.
Równolegle rozwijana ma być zintegrowana obrona przeciwrakietowa, przeciwlotnicza i przeciwdronowa, wpisująca się w koncepcję odstraszania poprzez uniemożliwienie agresji (deterrence by denial). System ten ma chronić własne siły, wzmacniać odporność państwa oraz zapewniać bezpieczeństwo ludności cywilnej wobec szerokiego spektrum zagrożeń z powietrza.
Program zakłada także budowę i utrzymanie odpowiedniej liczby wyszkolonych rezerw osobowych, uznawanych za kluczowy element odstraszania i zdolności do długotrwałej obrony w warunkach konfliktu o wysokiej intensywności. Sztab Generalny podkreśla, że znaczenie rezerw potwierdziły doświadczenia wojny w Ukrainie. Priorytetem ma być poprawa jakości i intensywności szkolenia oraz wdrożenie nowego systemu utrzymywania gotowości bojowej rezerw.
Kolejnym filarem programu jest szerokie wdrażanie systemów bezzałogowych i autonomicznych. Dronizacja i robotyzacja mają objąć wszystkie rodzaje wojsk, domeny i funkcje bojowe – od rozpoznania i wsparcia decyzyjnego, przez rażenie, po zabezpieczenie logistyczne – na szczeblach strategicznym, operacyjnym i taktycznym.
W planach jest również szerokie wykorzystanie sztucznej inteligencji, która ma wspierać procesy analityczne, planistyczne, zarządcze oraz dowodzenie. Ma to zapewnić przewagę informacyjną i decyzyjną nad potencjalnym przeciwnikiem.
Program Rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2025–2039 został opracowany w Sztabie Generalnym zgodnie z zasadami planowania obronnego NATO oraz przepisami ustawy o obronie ojczyzny. Dokument określa m.in. docelową liczebność wojska, kierunki rozwoju zdolności operacyjnych, priorytety modernizacji technicznej oraz zasady budowy i utrzymania zasobów rezerw.
Zgodnie ze standardami NATO program jest aktualizowany co cztery lata na 15-letni horyzont planistyczny. Poprzednia edycja obejmowała lata 2021–2035 i została przyjęta w 2019 r. Sztab Generalny zaznacza, że nowy plan uwzględnia zarówno bieżące, jak i prognozowane zagrożenia, w szczególności wynikające z agresywnej polityki Federacja Rosyjska oraz doświadczenia płynące z wojny w Ukraina.
„Przyjęcie planu na lata 2025–2039 to kluczowy krok w długofalowej transformacji Wojska Polskiego oraz w budowie nowoczesnych, licznych i zaawansowanych technologicznie sił zbrojnych, zdolnych do skutecznego odstraszania, a w razie potrzeby – do przeprowadzenia zwycięskiej operacji obronnej” – podkreślono w komunikacie Sztabu Generalnego.
red./PAP
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze