Reklama

Arktyka na krawędzi: duńscy żołnierze lądują na Grenlandii

Duńskie siły zbrojne poinformowały w poniedziałek o dalszym wzmacnianiu obecności wojskowej na Grenlandii. Kolejni żołnierze wojsk lądowych zostali rozmieszczeni na wyspie; część z nich przyleciała tego dnia do Nuuk rejsowym samolotem z Kopenhagi. Na lotnisku w stolicy Grenlandii witał ich przedstawiciel wojska, a duńscy mundurowi są już widoczni także na ulicach miasta.

Według źródeł duńskiej stacji TV 2, na Grenlandię ma udać się również dowódca duńskich wojsk lądowych, gen. Peter Boysen. Na wyspie komentuje się to jako wydarzenie nietypowe — oficerowie tej rangi rzadko wizytują region Arktyki.

Duńskie Siły Zbrojne opublikowały w mediach społecznościowych zdjęcia żołnierzy szkolących się w ekstremalnych warunkach, „na mrozie, w śniegu i na wietrze”. Jak podkreślono, arktyczny klimat oznacza zupełnie inne wyzwania niż te, do których wojskowi są na co dzień przyzwyczajeni.

Reklama

Od ubiegłego tygodnia w Nuuk oraz w Kangerlussuaq, położonym około 300 km na północ od stolicy, prowadzona jest operacja „Arctic Endurance”. Jej celem — jak zaznacza duńskie wojsko — jest wzmocnienie północnej flanki NATO, a wkład Danii określany jest jako „znaczący”.

W ostatnich dniach swoich oficerów przygotowujących udział wojsk wysłały również m.in. Szwecja, Norwegia, Francja, Wielka Brytania oraz Niemcy. Niemieccy żołnierze z Bundeswehry opuścili jednak Grenlandię po dwóch dniach pobytu.

Tymczasem Donald Trump zapowiedział w sobotę nałożenie ceł na Danię oraz europejskie państwa, które wysłały wojska na Grenlandię. Rząd w Kopenhadze pozostaje w sporze dyplomatycznym z USA w związku z roszczeniami amerykańskiego przywódcy wobec Grenlandii, będącej terytorium zależnym Danii.

Reklama

Obecnie Dania utrzymuje na Grenlandii około 250–300 żołnierzy podporządkowanych Dowództwu Arktycznemu w Nuuk. W skład sił wchodzi m.in. elitarny Patrol Syriusz (Sirius) — sześć psich zaprzęgów umożliwiających patrolowanie ogromnych obszarów w skrajnie trudnych warunkach. Na wyspie, na mocy amerykańsko-duńskiego porozumienia z lat 50., funkcjonuje również amerykańska baza wojskowa Pituffik Space Base, dawniej znana jako baza lotnicza.

 

 

red./PAP

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości