Reklama

KSeF wchodzi bez litości

Ministerstwo Finansów jest w 100 procentach gotowe na uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego i termin ten nie ulegnie zmianie – zapewnił w czwartek w Studiu PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Jak podkreślił, KSeF należy do najlepiej zabezpieczonych systemów informatycznych funkcjonujących obecnie w Polsce.

Krajowy System e-Faktur, który ma służyć do wystawiania faktur w obrocie między przedsiębiorcami, zacznie obowiązywać etapami. Od 1 lutego 2026 r. obejmie podmioty, których obrót w 2024 r. przekroczył 200 mln zł. Od 1 kwietnia 2026 r. obowiązek korzystania z KSeF zostanie rozszerzony na pozostałe firmy. Dla mikroprzedsiębiorców przewidziano okres przejściowy – od kwietnia do grudnia 2026 r. nie będą oni zobowiązani do wystawiania e-faktur, jeśli ich miesięczna sprzedaż nie przekroczy 10 tys. zł brutto.

Wiceminister finansów, pytany o gotowość resortu do uruchomienia systemu w zapowiadanym terminie, odpowiedział jednoznacznie twierdząco. Zaznaczył przy tym, że nie dojdzie do powtórki sytuacji z 2024 r., kiedy wprowadzenie KSeF – pierwotnie planowane na 1 lipca – zostało przesunięte.

Reklama

Jak wyjaśnił, system został zaprojektowany i zbudowany od podstaw. Przeprowadzono testy funkcjonalne i bezpieczeństwa, uzyskano wymagane certyfikaty, a rozwiązanie działa stabilnie i jest na bieżąco testowane. – Pojawiają się głosy, że skoro termin został już raz przesunięty, to zapewne stanie się to ponownie. Tak się nie stanie. System ruszy 1 lutego – podkreślił Neneman.

Wiceszef resortu finansów zapewnił również, że przygotowano procedury awaryjne na wypadek ewentualnych problemów technicznych. Jak zaznaczył, system jest gotowy na różne scenariusze i zabezpieczony na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Reklama

Odnosząc się do kwestii ochrony danych, Neneman podkreślił, że KSeF jest jednym z najlepiej zabezpieczonych systemów w kraju, a wszystkie dane przechowywane są na serwerach zlokalizowanych w Polsce. Zapewnił, że poziom bezpieczeństwa transmisji danych pomiędzy użytkownikiem a systemem będzie wyższy niż w przypadku standardowych kontaktów z bankami.

Obowiązek korzystania z KSeF obejmie zarówno czynnych podatników VAT, jak i podmioty zwolnione z tego podatku, a także firmy zagraniczne posiadające polski numer NIP. System nie będzie natomiast dotyczył konsumentów ani zagranicznych podmiotów, które nie są zarejestrowane w Polsce.

Reklama

W założeniach Ministerstwa Finansów Krajowy System e-Faktur ma być kolejnym narzędziem służącym uszczelnieniu systemu podatkowego, w szczególności w zakresie VAT. Resort wskazuje, że rozwiązanie umożliwi weryfikację danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, a także szybsze wykrywanie i skuteczniejsze zwalczanie oszustw podatkowych.

Według szacunków przedstawionych w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2026 r., wdrożenie KSeF może przynieść wzrost dochodów budżetowych o około 10 mld zł w perspektywie dziesięciu lat.

Reklama

 

 

red./PAP

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/01/2026 11:49
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości