Inicjatywa Trójmorza od samego początku była i pozostaje projektem otwartym na świat, strategicznie osadzonym w partnerstwie transatlantyckim – podkreślił prezydent Karol Nawrocki podczas panelu poświęconego Trójmorzu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Jak zaznaczył, więź Europy ze Stanami Zjednoczonymi pozostaje kluczowym punktem odniesienia dla bezpieczeństwa i rozwoju regionu.
Prezydent wystąpił w Davos przed debatą w ramach „Leaders Forum powered by Poland”, wskazując, że obszar Trójmorza jest dziś najszybciej rozwijającą się częścią Europy. Zwrócił uwagę na przełomowe projekty infrastrukturalne, takie jak Via Baltica i Via Carpatia, które – jego zdaniem – realnie zmieniają geograficzny i gospodarczy układ kontynentu, wzmacniając połączenia północ–południe.
– Dziesięć lat temu Trójmorze było ideą. Dziś jest strategiczną platformą regionalnej transformacji, sojuszem innowacji i infrastruktury oraz wyrazem dojrzałości i rosnącej pewności siebie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej na arenie międzynarodowej – mówił Nawrocki.
Jak podkreślił, państwa regionu wniosły do wzrostu gospodarczego całej Europy wkład znacznie większy, niż wynikałoby to z ich potencjału demograficznego i gospodarczego. W tym kontekście wskazał m.in. na znaczenie Baltic Pipe, dodając, że Trójmorze ma przed sobą kolejne ambitne projekty o strategicznym znaczeniu.
Prezydent zaznaczył, że Inicjatywa Trójmorza pełni rolę pomostu łączącego dynamikę rozwijającej się Europy z kapitałem, technologią i globalnym doświadczeniem Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników. – Nigdy nie był to projekt zamknięty do wewnątrz. Od początku był zakotwiczony w partnerstwie transatlantyckim, którego znaczenie w czasach globalnej niepewności jest fundamentalne – podkreślił.
W ocenie Nawrockiego, w świecie naznaczonym cyfrowymi zakłóceniami, rywalizacją o zasoby i geopolitycznymi przetasowaniami, relacje transatlantyckie muszą pozostać strategicznym kompasem dla Europy. Trójmorze – jak mówił – jest praktycznym narzędziem realizacji tej wizji.
Prezydent odniósł się także do ambicji Polski, w tym celu trwałego wejścia do grona 20 największych gospodarek świata. – Naszym celem jest członkostwo w G20 nie jako gest symboliczny, lecz jako potwierdzenie realnej siły gospodarczej Polski i jej wiodącej roli w regionie – zaznaczył.
Dodał, że aspiracje te są wyrazem nie tylko krajowego sukcesu, lecz także wspólnej transformacji Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej – regionu, który łączy dynamikę rozwoju, kreatywność i odporność.
Nawrocki zwrócił również uwagę na rosnącą rolę Trójmorza jako łącznika nie tylko między Europą a Ameryką Północną, lecz także Azją. – Łącząc Trójmorze z Atlantykiem i Azją, nie spajamy wyłącznie gospodarek. Łączymy wartości, poszerzamy przestrzeń wolności i budujemy zaufanie – mówił, podkreślając gotowość Polski do dalszego współtworzenia i rozwijania tej wizji.
Inicjatywa Trójmorza została zapoczątkowana w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Rok później w Dubrowniku odbył się jej inauguracyjny szczyt. Początkowo obejmowała 12 państw Unii Europejskiej, a w 2023 roku do grona uczestników dołączyła Grecja. Strategicznymi partnerami Inicjatywy są m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Komisja Europejska oraz Niemcy.
red./PAP
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze