Reklama

NATO wchodzi do Arktyki!

NATO rozpoczęło prace nad planowaniem nowej misji wojskowej pod nazwą „Arktyczna Straż” (Arctic Sentry) – poinformował we wtorek Martin L. O’Donnell, rzecznik Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił w Europie.

Jak przekazał O’Donnell, trwają przygotowania dotyczące wzmocnionej aktywności Sojuszu w regionie Arktyki. Potwierdził tym samym doniesienia niemieckiego magazynu „Der Spiegel”, nie ujawniając jednak szczegółów dotyczących charakteru, skali ani harmonogramu planowanej misji.

Według części mediów nowa operacja miałaby zostać oparta na rozwiązaniach zastosowanych w ramach misji „Bałtycka Straż”, uruchomionej rok temu w celu ochrony infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim. W przypadku „Arktycznej Straży” działania NATO mogłyby objąć obszar Grenlandii.

Reklama

W połowie stycznia sekretarz generalny NATO Mark Rutte informował, że państwa członkowskie prowadzą rozmowy oraz analizują kolejne kroki, które mają pozwolić na wspólne wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Arktyki.

Z doniesień medialnych wynika, że grupa europejskich państw, w tym Wielka Brytania i Niemcy, rozważa zwiększenie swojej obecności wojskowej na Grenlandii. Celem tych działań miałoby być podkreślenie zaangażowania Europy w kwestie bezpieczeństwa Arktyki, w tym wobec Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius ocenił pod koniec stycznia w Berlinie, że rozmowy dotyczące misji „Arctic Sentry”, w której możliwy byłby także udział USA, przebiegają w sposób konstruktywny. Jednocześnie zaznaczył, że uruchomienie operacji nie jest jeszcze przesądzone, ponieważ konsultacje nadal trwają.

Pistorius podkreślił, że Arktyka ma istotne znaczenie militarne jako obszar łączący Europę z Ameryką Północną. Jak zaznaczył, znaczenia tego regionu są świadomi zarówno sojusznicy Stanów Zjednoczonych, jak i sam prezydent USA Donald Trump.

Reklama

Grenlandia, będąca autonomiczną częścią Królestwa Danii, znalazła się w styczniu w centrum napięć dyplomatycznych po wypowiedziach Donalda Trumpa, który publicznie deklarował zamiar przejęcia wyspy. Słowa te spotkały się ze sprzeciwem Danii oraz kilku państw należących do NATO.

W drugiej połowie stycznia, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Trump ogłosił, że mimo wcześniejszych zapowiedzi nie wprowadzi dodatkowych ceł na towary z ośmiu państw europejskich, które wysłały swoje delegacje wojskowe na Grenlandię.

Reklama

 

 

red./PAP

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości