Reklama

Przełom dla wschodniej Polski. Do Warszawy dojadą znacznie szybciej

Podróż z Białej Podlaskiej do Warszawy właśnie stała się znacznie prostsza. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła kierowcom blisko 30-kilometrowy odcinek autostrady A2 pomiędzy węzłami Siedlce Wschód i Łukowisko. To inwestycja, na którą mieszkańcy regionu czekali od lat. Dzięki niej południowa część Podlasia została bezpośrednio włączona do krajowej sieci autostrad, zyskując wygodne połączenie nie tylko z Warszawą, ale również z zachodnią Polską i europejskimi szlakami transportowymi.

Jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury, nowy fragment trasy został oddany do użytku tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, co oznacza, że kierowcy już tego lata będą mogli korzystać z nowego przebiegu A2.

Szybciej do stolicy i dalej na zachód

Otwarcie kolejnego odcinka autostrady znacząco skraca czas podróży. Jak wskazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak, przejazd samochodem osobowym z węzła Biała Podlaska na obrzeża Warszawy zajmie niewiele ponad godzinę.

Zmieni się również komfort podróżowania na dłuższych trasach. Przejazd z Białej Podlaskiej do Świecka, przy granicy z Niemcami, będzie możliwy w około pięć godzin. Oznacza to, że licząca blisko 630 kilometrów trasa stanie się w całości dostępna drogami szybkiego ruchu.

Reklama

Do ruchu trafiły dwa odcinki autostrady: Siedlce Południe – Malinowiec oraz Malinowiec – Łukowisko. Pierwszy z nich ma długość 18,7 km i kosztował blisko 589 mln zł. Za jego realizację odpowiadała firma Strabag. Już pod koniec 2025 roku kierowcy mogli korzystać z pierwszych ośmiu kilometrów do węzła Siedlce Wschód, natomiast teraz udostępniono pozostałą część trasy.

Drugi fragment, liczący 20 km, wybudowała firma Intercor za około 389 mln zł. Wcześniej, jeszcze przed majowym weekendem, kierowcy otrzymali do dyspozycji dwa kilometry w obrębie węzła Łukowisko oraz kolejne 27 kilometrów autostrady prowadzące w stronę Białej Podlaskiej.

Reklama

Nowoczesna infrastruktura i ważny węzeł z Via Carpatią

Nowa część A2 została wybudowana w standardzie autostrady z dwiema jezdniami i dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Projekt przewiduje również rezerwę pod budowę trzeciego pasa w przyszłości.

Na trasie powstały węzły Siedlce Wschód, Łukowisko i Biała Podlaska, dwa Miejsca Obsługi Podróżnych po obu stronach autostrady, obwód utrzymania drogi oraz rozbudowany system dróg lokalnych obsługujących przyległe tereny. Inwestycję wyposażono także w nowoczesne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo ruchu i ograniczające wpływ drogi na środowisko.

Reklama

Szczególne znaczenie ma węzeł Łukowisko, gdzie autostrada A2 przecina budowaną drogę ekspresową S19, będącą częścią międzynarodowego korytarza Via Carpatia. Obecnie kierowcy korzystają tam z tymczasowego połączenia z drogą krajową nr 19. Docelowy układ komunikacyjny zostanie ukończony w przyszłym roku, kiedy zakończy się budowa kolejnych odcinków S19 prowadzących zarówno na południe, jak i w kierunku województwa podlaskiego.

Wraz z uruchomieniem nowego odcinka autostrady zmieni się również organizacja ruchu na dotychczasowej trasie. Stara droga krajowa nr 2 na odcinku do Białej Podlaskiej otrzyma oznaczenie DK92.

Reklama

A2 coraz bliżej wschodniej granicy

Na tym rozwój autostrady A2 się nie kończy. Obecnie trasa kończy się na węźle Biała Podlaska, jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi już kolejne inwestycje. W czerwcu podpisano umowę na budowę odcinka od okolic Kijowca do Dobrynia, a w najbliższym czasie ma zostać rozstrzygnięty przetarg na fragment prowadzący z Białej Podlaskiej do Kijowca.

Po zakończeniu tych prac, planowanym w ciągu trzech lat, autostrada dotrze do terminala samochodowego w Koroszczynie. Będzie to istotne usprawnienie przede wszystkim dla transportu ciężarowego obsługującego przejście graniczne z Białorusią.

Reklama

Łącznie na wschód od Warszawy powstało już blisko 140 kilometrów autostrady A2 – od węzła Lubelska do Białej Podlaskiej. Wzdłuż trasy funkcjonuje kilkanaście węzłów drogowych oraz cztery pary Miejsc Obsługi Podróżnych.

Realizacja całego odcinka między Warszawą a Białą Podlaską kosztowała blisko 4,6 mld zł. Ponad połowę tej kwoty – ponad 2,5 mld zł – stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, pochodzące z kolejnych programów wspierających rozwój infrastruktury transportowej.

Źródło: PAP
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama