Reklama

Historyczny zwrot w Ostrołęce

Zakończono modernizację bloku nr 3 w elektrowni węglowej Ostrołęka B. Jednostka została przystosowana do współspalania znacznie większego udziału biomasy, co przełoży się na wyraźne ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz mniejszy wpływ na środowisko – poinformowała we wtorek Grupa Energa należąca do Grupy Orlen.

Elektrownia Ostrołęka B jest jedyną elektrownią systemową w północno-wschodniej Polsce. Dysponuje trzema blokami energetycznymi o łącznej mocy 690 MW. Dzięki zakończonej modernizacji blok nr 3 może wykorzystywać biomasę jako 50 proc. miksu paliwowego, wobec dotychczasowych 30 proc. To pozwoli obniżyć wskaźnik emisyjności poniżej 550 g CO₂ na kilowatogodzinę wytworzonej energii.

Jak podkreśla Energa, nowe parametry pracy bloku spełniają wymagania unijnego rozporządzenia 2019/943 dotyczącego funkcjonowania rynku energii elektrycznej w UE.

Reklama

Zakres modernizacji objął m.in. przebudowę układów regulacji powietrza doprowadzanego do palników, modernizację systemów podawania paliwa oraz montaż aparatury do pomiaru przepływu powietrza w kotle. Zmiany zostały zintegrowane z systemem sterowania bloku, co umożliwia dokładniejszą kontrolę procesu spalania, jego bieżące monitorowanie oraz automatyzację pracy kotła.

Sprawność działania w nowej konfiguracji potwierdził 72-godzinny ruch próbny połączony z testami parametrów gwarancyjnych. Prace modernizacyjne wykonało konsorcjum polskich firm: Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy z Warszawy oraz spółka OMIS z Ostrołęki.

Reklama

Grupa Energa należy do czterech największych koncernów energetycznych w Polsce. Jej sieć dystrybucyjna liczy około 200 tys. kilometrów i obejmuje blisko jedną czwartą terytorium kraju, dostarczając energię do około 3,4 mln odbiorców.

Od 2020 roku Energa jest częścią Grupy Orlen – multienergetycznego koncernu działającego w obszarach paliw, petrochemii, wydobycia ropy i gazu oraz energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii. Orlen prowadzi rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw w kilku krajach Europy. Spółka rozwija także projekty związane z energetyką jądrową opartą na małych reaktorach modułowych (SMR).

Reklama

 

 

red./PAP

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości