Zakończono modernizację bloku nr 3 w elektrowni węglowej Ostrołęka B. Jednostka została przystosowana do współspalania znacznie większego udziału biomasy, co przełoży się na wyraźne ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz mniejszy wpływ na środowisko – poinformowała we wtorek Grupa Energa należąca do Grupy Orlen.
Elektrownia Ostrołęka B jest jedyną elektrownią systemową w północno-wschodniej Polsce. Dysponuje trzema blokami energetycznymi o łącznej mocy 690 MW. Dzięki zakończonej modernizacji blok nr 3 może wykorzystywać biomasę jako 50 proc. miksu paliwowego, wobec dotychczasowych 30 proc. To pozwoli obniżyć wskaźnik emisyjności poniżej 550 g CO₂ na kilowatogodzinę wytworzonej energii.
Jak podkreśla Energa, nowe parametry pracy bloku spełniają wymagania unijnego rozporządzenia 2019/943 dotyczącego funkcjonowania rynku energii elektrycznej w UE.
Zakres modernizacji objął m.in. przebudowę układów regulacji powietrza doprowadzanego do palników, modernizację systemów podawania paliwa oraz montaż aparatury do pomiaru przepływu powietrza w kotle. Zmiany zostały zintegrowane z systemem sterowania bloku, co umożliwia dokładniejszą kontrolę procesu spalania, jego bieżące monitorowanie oraz automatyzację pracy kotła.
Sprawność działania w nowej konfiguracji potwierdził 72-godzinny ruch próbny połączony z testami parametrów gwarancyjnych. Prace modernizacyjne wykonało konsorcjum polskich firm: Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy z Warszawy oraz spółka OMIS z Ostrołęki.
Grupa Energa należy do czterech największych koncernów energetycznych w Polsce. Jej sieć dystrybucyjna liczy około 200 tys. kilometrów i obejmuje blisko jedną czwartą terytorium kraju, dostarczając energię do około 3,4 mln odbiorców.
Od 2020 roku Energa jest częścią Grupy Orlen – multienergetycznego koncernu działającego w obszarach paliw, petrochemii, wydobycia ropy i gazu oraz energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii. Orlen prowadzi rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw w kilku krajach Europy. Spółka rozwija także projekty związane z energetyką jądrową opartą na małych reaktorach modułowych (SMR).
red./PAP
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze