Reklama

To już koniec koszmaru! Andrzej Poczobut na wolności!

Po niemal pięciu latach spędzonych w białoruskim więzieniu Andrzej Poczobut – dziennikarz, działacz mniejszości polskiej i więzień polityczny – odzyskał wolność. Informację tę przekazał we wtorek premier Donald Tusk, publikując w mediach społecznościowych zdjęcie z powitania oraz słowa: „Witaj w polskim domu, Przyjacielu”.

Represje i wyrok o podłożu politycznym

Poczobut został zatrzymany 25 marca 2021 roku przez białoruskie służby. Od lat relacjonował sytuację w swoim kraju, współpracując z polskimi mediami i krytycznie odnosząc się do działań władz w Mińsku. Władze białoruskie oskarżyły go o „rehabilitację nazizmu”, co było szeroko uznawane za zarzut o charakterze politycznym. Po długim okresie aresztu, 8 lutego 2023 roku został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Jego apelacja została odrzucona przez białoruski Sąd Najwyższy, a dziennikarz trafił do kolonii karnej w Nowopołocku.

Organizacje praw człowieka uznały go za więźnia politycznego, a polskie władze wielokrotnie domagały się jego uwolnienia. Sprawa Poczobuta stała się jednym z najważniejszych punktów napięć w relacjach polsko-białoruskich.

Reklama

Międzynarodowe negocjacje i rola sojuszników

Uwolnienie dziennikarza było efektem złożonych negocjacji międzynarodowych. Wicepremier i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że kluczową rolę odegrała współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Jak zaznaczył, nie byłoby to możliwe bez zaangażowania prezydenta USA Donald Trump oraz amerykańskiej dyplomacji, w tym specjalnego wysłannika ds. Białorusi John Coale.

– To były bardzo złożone negocjacje, w które zaangażowanych było kilka krajów – mówił Coale, wskazując, że uwolnienie więźniów było wynikiem wielostronnych rozmów i porozumień, w tym wymiany osób przetrzymywanych przez różne państwa.

Reklama

Szef polskiej dyplomacji poinformował również, że Poczobut nie był jedynym uwolnionym Polakiem. Podziękował służbom, dyplomatom i instytucjom państwowym, które – we współpracy z partnerami zagranicznymi – doprowadziły do zakończenia sprawy.

Powrót i jego znaczenie

Po powrocie do kraju stan zdrowia dziennikarza pozostaje poważny. Jak zaznaczył Sikorski, wieloletni pobyt w surowych warunkach więziennych doprowadził do jego wycieńczenia. Podkreślił przy tym, że Poczobut był więziony wyłącznie za swoją działalność i wypowiedzi.

Reklama

– Andrzej Poczobut był uwięziony dlatego, że mówił prawdę – zaznaczył minister, określając go symbolem oporu wobec autorytarnego systemu.

Do sprawy odniósł się również prezydent Karol Nawrocki, który zaprosił Poczobuta do Pałacu Prezydenckiego na uroczystość wręczenia Orderu Orła Białego – najwyższego polskiego odznaczenia państwowego, które zostało mu przyznane wcześniej.

– To człowiek, który dowiódł, jak mocne jest przywiązanie do polskich wartości – podkreślił prezydent, zaznaczając, że dziennikarz zapłacił wysoką cenę za swoją postawę.

Reklama

Uwolnienie Andrzeja Poczobuta jest wydarzeniem o znaczeniu nie tylko symbolicznym, ale i politycznym. Może ono wpłynąć na dalszy kształt relacji między Polską a Białorusią, choć – jak zaznaczają przedstawiciele polskich władz – ewentualne zmiany zależą od decyzji władz w Mińsku.

Dla opinii publicznej w Polsce powrót Poczobuta pozostaje przede wszystkim zakończeniem wieloletniej walki o uwolnienie jednego z najbardziej znanych więźniów politycznych w regionie.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/04/2026 14:43
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama