Reklama

Psy wywiezione, pytania zostają

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski poinformował w niedzielę o zakończeniu akcji przekazywania zwierząt z zamkniętego dzień wcześniej schroniska w Sobolewie. Jak przekazał, wszystkie 146 psów, które pozostały na terenie placówki, trafiło do schroniska w Wojtyszkach.

Akcja rozpoczęła się w sobotnie popołudnie i trwała nieprzerwanie do niedzieli. Przeprowadzono ją na podstawie decyzji Powiatowego Inspektoratu Weterynarii o odebraniu psów i kotów dotychczasowemu właścicielowi schroniska. Nad prawidłowym przebiegiem działań czuwały policja oraz służby weterynaryjne.

Wojewoda zaznaczył, że obecnie finalizowane są formalności związane z przejęciem zwierząt, w tym uzupełnianie dokumentacji dotyczącej ich stanu zdrowia oraz weryfikacja numerów czipów. Dodał również, że w najbliższych dniach oczekuje szczegółowych wyjaśnień od Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Garwolinie, który sprawował nadzór nad schroniskiem.

Reklama

W przekazywaniu psów uczestniczyła kierownik delegatury w Siedlcach. Kompleksowy raport z przebiegu działań mają przedstawić wojewodzie Gmina Sobolew oraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

O zamknięciu schroniska w Sobolewie w sobotę po godzinie 15 poinformowali premier Donald Tusk oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym samym czasie przed bramą placówki zgromadzili się miłośnicy zwierząt, w tym przedstawiciele organizacji prozwierzęcych, domagając się poprawy warunków bytowych psów.

Reklama

Teren, na którym funkcjonowało schronisko, należy do gminy Sobolew. Dzierżawca obiektu, Marian D., od lat jest oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami; proces w tej sprawie wciąż trwa. Mieszkańcy i aktywiści wielokrotnie apelowali do wójta gminy Macieja Błachnio o rozwiązanie umowy z prowadzącym schronisko.

W sobotę, w trakcie protestu, część zgromadzonych osób sforsowała ogrodzenie i zaczęła samodzielnie wyprowadzać psy. Po opanowaniu sytuacji na miejscu pozostały organizacje prozwierzęce, które – we współpracy ze służbami – kontynuowały odbiór zwierząt jeszcze w nocy oraz nad ranem w niedzielę.

Reklama

 

 

red./PAP

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości