Reklama

Toksyczna bomba pod Przasnyszem. Trzech mężczyzn stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowego w Ostrołęce trafił akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którym prokuratura zarzuca udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym transportem i składowaniem niebezpiecznych odpadów. Śledczy twierdzą, że substancje ujawnione w miejscowościach Jednorożec i Helenów mogły zagrażać ludziom oraz środowisku. Oskarżonym grozi od roku do 10 lat więzienia.

Akt oskarżenia po śledztwie w Przasnyszu

Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu zakończyła śledztwo dotyczące przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Ostrołęce 17 czerwca 2026 roku. Objęto nim trzy osoby: Olgierda Henryka K., Piotra P. i Andrzeja P.

Według ustaleń śledczych oskarżeni mieli działać od kwietnia 2024 roku do 20 listopada 2024 roku na terenie powiatu przasnyskiego, w miejscowościach Jednorożec oraz Helenów. Prokuratura zarzuca im udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem miało być transportowanie, składowanie i usuwanie odpadów niezgodnie z przepisami oraz bez wymaganego zezwolenia.

Reklama

Mauzery, beczki i substancje o drażniącym zapachu

Śledztwo rozpoczęło się od przeszukania przeprowadzonego 22 października 2024 roku przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu na posesji w Jednorożcu. Policjanci ujawnili tam 42 pojemniki typu mauzer o pojemności 1000 litrów, wypełnione substancją płynną.

Na miejscu znaleziono również worki jutowe z krajanką tytoniową, inne pojemniki z krajanką i odpadami tytoniowymi oraz bańki o pojemności 20 litrów z płynną substancją. W pomieszczeniu gospodarczym służby natrafiły na wywrócony mauzer. Bezpośrednio pod nim znajdował się kanał z ciemną substancją o drażniącym zapachu.

Reklama

W działaniach uczestniczyli policjanci, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie z delegatury w Ostrołęce oraz strażacy z Przasnysza i specjalistycznej jednostki ratownictwa chemicznego z Warszawy.

Drugie składowisko w Helenowie

W toku dalszych czynności śledczy ujawnili kolejne miejsce składowania substancji chemicznych w Helenowie. Na naczepie samochodu ciężarowego znaleziono 26 palet zbiorników z nieznaną substancją chemiczną.

Przy jednym z budynków gospodarczych znajdowało się 65 metalowych beczek o pojemności 100 litrów z napisem „odpad smoły”. W głębi posesji odkryto osiem zdeformowanych pojemników typu mauzer, częściowo wypełnionych substancją chemiczną. W budynku gospodarczym zabezpieczono natomiast 250 mauzerów i palet z substancją chemiczną.

Reklama

Biegły: substancje rakotwórcze i toksyczne

Kluczowe dla sprawy okazały się badania chemiczne zabezpieczonych pojemników i beczek. Z opinii biegłego wynika, że odpady ujawnione w Jednorożcu i Helenowie zawierały substancje rakotwórcze, łatwopalne, mutagenne, szkodliwe na rozrodczość, toksyczne dla narządów docelowych oraz niebezpieczne dla środowiska naturalnego.

Biegły stwierdził, że zabezpieczone odpady mogły stanowić zagrożenie dla środowiska. Analiza fizykochemiczna wykazała, że miały one właściwości niebezpieczne.

Reklama

Zarzuty i grożąca kara

Prokuratura zarzuca oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa związane ze zbieraniem, przechowywaniem, transportowaniem i rozładunkiem odpadów bez wymaganego zezwolenia. Według śledczych sposób działania mógł zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, obniżyć jakość wody, powietrza lub powierzchni ziemi albo spowodować zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

„Za zarzucane czyny grozi oskarżonym kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności” — przekazała prok. Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Reklama

Sprawa trafi teraz na wokandę Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości