Prezydent Węgier Tamás Sulyok ogłosił, że przyszłoroczne wybory parlamentarne zostaną przeprowadzone w niedzielę 12 kwietnia 2026 roku. Informację przekazał we wtorek za pośrednictwem mediów społecznościowych. Od miesięcy w sondażach prowadzi opozycyjna partia TISZA, wyprzedzając rządzący Fidesz premiera Viktora Orbána.
„Zgodnie z Ustawą Zasadniczą oraz przepisami ordynacji wyborczej wyznaczyłem termin wyborów powszechnych na 12 kwietnia 2026 roku” – napisał Sulyok na Facebooku. Prezydent podkreślił również znaczenie udziału obywateli w głosowaniu. „Jednym z fundamentów demokracji jest prawo do wolnego wyboru. Zachęcam wszystkich do skorzystania z niego” – dodał.
Węgierskie Zgromadzenie Narodowe (Országgyűlés) liczy 199 deputowanych, wybieranych w systemie mieszanym. 106 posłów wyłaniane jest w okręgach jednomandatowych, natomiast pozostałych 93 pochodzi z ogólnokrajowych list partyjnych. Kadencja parlamentu trwa cztery lata.
Według większości niezależnych badań opinii publicznej opozycyjna TISZA od dłuższego czasu utrzymuje przewagę nad Fideszem. W ostatnich sondażach dystans między oboma ugrupowaniami nieco się jednak zmniejszył.
Premier Viktor Orbán zapowiedział w sobotę podczas kongresu Fideszu, że jest gotów ponownie ubiegać się o stanowisko szefa rządu. Oficjalne zatwierdzenie jego kandydatury ma nastąpić w lutym. Z kolei TISZA nie wskazała jeszcze formalnie swojego kandydata, choć według węgierskich mediów ma nim zostać lider partii, Péter Magyar.
red./PAP
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze