Reklama

„Nasze dzieci mogą żyć krócej niż my”. Dramatyczne słowa ministra

We wrześniu do polskich szkół wejdzie jeden z największych programów profilaktycznych dotyczących zdrowia dzieci i młodzieży. Ministerstwo Zdrowia rozpocznie realizację badania WOBASZ DZIECI, którego celem jest sprawdzenie kondycji zdrowotnej uczniów w wieku od 7 do 18 lat. Projekt obejmie 180 szkół w całym kraju oraz ponad 3,5 tysiąca dzieci. Eksperci nie ukrywają, że skala przedsięwzięcia wynika z coraz bardziej alarmujących danych dotyczących stylu życia najmłodszych Polaków.

Coraz mniej ruchu, coraz większe zagrożenie

Jeszcze kilka lat temu problemy z układem krążenia kojarzyły się przede wszystkim z osobami starszymi. Dziś lekarze coraz częściej zwracają uwagę, że pierwsze sygnały ostrzegawcze pojawiają się już u dzieci i nastolatków. Nadwaga, otyłość, brak aktywności fizycznej czy podwyższone ciśnienie przestają być pojedynczymi przypadkami, a zaczynają tworzyć niepokojący społeczny trend.

Dane przywoływane przez resort zdrowia pokazują skalę problemu. Nadmierna masa ciała dotyczy już niemal co trzeciego chłopca i ponad jednej czwartej dziewcząt w wieku szkolnym. Sama otyłość występuje u 13,5 proc. chłopców i 8 proc. dziewcząt. To właśnie dlatego ministerstwo zdecydowało się uruchomić szeroko zakrojony program badań przesiewowych.

Reklama

Jak podkreślała podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka, przez lata debata o chorobach układu krążenia koncentrowała się głównie na dorosłych. Tymczasem dziś lekarze coraz częściej mają do czynienia również z młodymi pacjentami wymagającymi specjalistycznego leczenia, nawet po udarach. Według niej szkoła pozostaje miejscem, w którym najłatwiej dotrzeć do dzieci i budować realną profilaktykę zdrowotną.

WOBASZ DZIECI. Jak będą wyglądały badania?

Program WOBASZ DZIECI to ogólnopolskie badanie prowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii im. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczniowie zostaną wybrani losowo spośród szkół z całej Polski, tak aby wyniki mogły pokazać rzeczywisty obraz zdrowia młodego pokolenia.

Reklama

Zakres badań będzie szeroki. Specjaliści sprawdzą m.in. ciśnienie tętnicze, wzrost, masę ciała oraz podstawowe parametry biochemiczne. Od uczestników pobierane będą próbki krwi i moczu. Rodzice będą mogli również wyrazić dodatkową zgodę na pobranie materiału genetycznego do celów naukowych.

Eksperci podkreślają, że takie działania mają znaczenie nie tylko diagnostyczne, ale również edukacyjne. Wczesne wykrycie problemów zdrowotnych daje szansę na szybszą reakcję i ograniczenie ryzyka poważnych chorób w dorosłym życiu.

Reklama

„Jako naród się zatrzymaliśmy”

Niepokojąco wygląda również kwestia aktywności fizycznej dzieci. Wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys zwraca uwagę, że jedynie około 20 proc. młodych Polaków spełnia zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące codziennego ruchu.

Jeszcze bardziej alarmujące są dane programu „Sportowe Talenty”, w ramach którego każdego roku analizowana jest sprawność około trzech milionów uczniów. Według resortu aż 95 proc. dzieci nie posiada podstawowych kompetencji ruchowych.

– Jako naród po prostu się zatrzymaliśmy – ocenił Borys podczas konferencji. Dodał również, że jeśli ten trend nie zostanie odwrócony, obecne pokolenie dzieci może żyć krócej niż ich rodzice.

Reklama

Właśnie dlatego rząd zapowiada stworzenie kompleksowej strategii rozwoju sportu i profilaktyki zdrowotnej. W działania zaangażowane są trzy resorty: zdrowia, edukacji oraz sportu. WOBASZ DZIECI ma być jednym z fundamentów tego systemu i pierwszą tak szeroką próbą sprawdzenia, w jakiej kondycji zdrowotnej naprawdę znajdują się dziś polscy uczniowie.

Źródło: PAP
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości