W austriackich Alpach doszło do serii tragicznych wypadków lawinowych. W sobotę zeszły trzy lawiny, w wyniku których zginęło osiem osób z Austria i Czechy — poinformowała lokalna policja, cytowana w niedzielę przez agencję dpa. Wcześniej władze mówiły o pięciu ofiarach śmiertelnych dwóch lawin.
Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w dolinie Grossarltal w kraju związkowym Salzburg. Zginęło tam czworo turystów: trzej mężczyźni w wieku 53, 63 i 65 lat oraz 60-letnia kobieta.
Kolejna lawina zeszła w regionie Murtal w Styria, grzebiąc trzy osoby. Ciała trojga obywateli Czech zostały odnalezione i wydobyte w niedzielę. Do trzeciego wypadku doszło w pobliżu Bad Hofgastein, gdzie 58-letnia kobieta została porwana przez lawinę podczas zjazdu na nartach.
Jak podkreślają służby, wszystkie tragedie wydarzyły się podczas jazdy poza wyznaczonymi trasami.
Ratownicy górscy ostrzegają, że sytuacja lawinowa w austriackich Alpach pozostaje skrajnie niebezpieczna. Warstwy starego i świeżego śniegu są słabo ze sobą związane, co prowadzi do niestabilności pokrywy i zwiększa ryzyko samoczynnych zejść lawin.
Po kilku tygodniach bez opadów w Alpach spadło ostatnio od 20 do 50 centymetrów nowego śniegu. Władze oraz służby górskie apelują do narciarzy i turystów o zachowanie szczególnej ostrożności i rezygnację z wypraw w rejony o podwyższonym zagrożeniu lawinowym.
red./PAP
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze