Reklama

Śmierć spadła z gór

W austriackich Alpach doszło do serii tragicznych wypadków lawinowych. W sobotę zeszły trzy lawiny, w wyniku których zginęło osiem osób z Austria i Czechy — poinformowała lokalna policja, cytowana w niedzielę przez agencję dpa. Wcześniej władze mówiły o pięciu ofiarach śmiertelnych dwóch lawin.

Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w dolinie Grossarltal w kraju związkowym Salzburg. Zginęło tam czworo turystów: trzej mężczyźni w wieku 53, 63 i 65 lat oraz 60-letnia kobieta.

Kolejna lawina zeszła w regionie Murtal w Styria, grzebiąc trzy osoby. Ciała trojga obywateli Czech zostały odnalezione i wydobyte w niedzielę. Do trzeciego wypadku doszło w pobliżu Bad Hofgastein, gdzie 58-letnia kobieta została porwana przez lawinę podczas zjazdu na nartach.

Jak podkreślają służby, wszystkie tragedie wydarzyły się podczas jazdy poza wyznaczonymi trasami.

Reklama

Ratownicy górscy ostrzegają, że sytuacja lawinowa w austriackich Alpach pozostaje skrajnie niebezpieczna. Warstwy starego i świeżego śniegu są słabo ze sobą związane, co prowadzi do niestabilności pokrywy i zwiększa ryzyko samoczynnych zejść lawin.

Po kilku tygodniach bez opadów w Alpach spadło ostatnio od 20 do 50 centymetrów nowego śniegu. Władze oraz służby górskie apelują do narciarzy i turystów o zachowanie szczególnej ostrożności i rezygnację z wypraw w rejony o podwyższonym zagrożeniu lawinowym.

Reklama

 

 

red./PAP

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/01/2026 05:15
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości