Diecezja płocka uruchomiła stronę internetową poświęconą wyjątkowej pielgrzymce z Wiednia do Rzymu, organizowanej w 300. rocznicę kanonizacji św. Stanisława Kostki. Trasa, historia i intencja duchowa wydarzenia będą dostępne online, a sama inicjatywa ma łączyć modlitwę o powołania z nowoczesnymi formami komunikacji.
Diecezja płocka rozpoczęła oficjalne przygotowania do międzynarodowej pielgrzymki śladami św. Stanisława Kostki, uruchamiając stronę internetową www.kostka300.pl. Inicjatywa, ogłoszona w Niedzielę Dobrego Pasterza, ma nie tylko charakter organizacyjny, ale również duchowy i symboliczny.
Na stronie dostępne są szczegółowe informacje dotyczące trasy, harmonogramu dziesięciu etapów pielgrzymki oraz zasad uczestnictwa. Jak zapowiada Kuria Diecezjalna Płocka, serwis będzie również na bieżąco relacjonował przebieg wydarzenia, które rozpocznie się w lipcu w Wiedniu i zakończy we wrześniu w Rzymie.
Pielgrzymka ma nawiązywać do historycznej drogi młodego Stanisława Kostki, który w XVI wieku udał się z Wiednia do Rzymu, aby wstąpić do zakonu jezuitów. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie wpisuje się w przygotowania do 300. rocznicy jego kanonizacji.
– Chcemy przypomnieć jego duchową siłę, odwagę i determinację, a jednocześnie modlić się o nowe powołania w Kościele – podkreślał wcześniej bp Szymon Stułkowski, inicjator przedsięwzięcia.
Wydarzenie ma charakter sztafetowy – uczestnicy, w tym duchowni, osoby konsekrowane i świeccy z różnych krajów, będą pokonywać kolejne odcinki trasy indywidualnie lub w grupach. Łącznie pielgrzymi przejdą około 1700 kilometrów przez Austrię, Niemcy i Włochy.
Szczególnym symbolem pielgrzymki będzie tzw. „walizka powołaniowa” – drewniana skrzynia stylizowana na komputer, zawierająca m.in. relikwie św. Stanisława Kostki oraz św. Carlo Acutisa. W jej wnętrzu umieszczono także współczesną interpretację obrazu Caravaggia „Powołanie św. Mateusza”, ukazującą powołanie w realiach dzisiejszego świata.
Diecezja podkreśla, że uruchomienie strony w Niedzielę Dobrego Pasterza nie jest przypadkowe. To dzień szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, który rozpoczyna w Polsce Tydzień Modlitw o Powołania.
Św. Stanisław Kostka, patron młodzieży i Polski, zmarł w Rzymie w 1568 roku, a jego grób znajduje się w kościele św. Andrzeja na Kwirynale. Pielgrzymka jego śladami ma być – jak podkreślają organizatorzy – nie tylko historycznym upamiętnieniem, ale także współczesnym świadectwem wiary i refleksji nad powołaniem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze