Reklama

Alarm w NATO

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte poinformował w niedzielę na platformie X, że odbył rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem, poświęconą kwestii bezpieczeństwa Grenlandii oraz całego regionu Arktyki. Jak zaznaczył, dialog dotyczył aktualnych wyzwań strategicznych i roli Sojuszu w tym coraz istotniejszym obszarze.

Rutte podkreślił, że zamierza kontynuować współpracę z Trumpem w tej sprawie. Zapowiedział również, że liczy na osobiste spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które rozpocznie się w poniedziałek 19 stycznia i potrwa do końca tygodnia.

Tegoroczna, 56. edycja forum zgromadzi niemal trzy tysiące liderów z ponad 130 krajów, w tym około 65 szefów państw i rządów. Wydarzenie odbędzie się w cieniu rosnących napięć wokół Arktyki i Grenlandii.

Od soboty europejscy oraz unijni przywódcy reagują na zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące wprowadzenia od 1 lutego 10-procentowych ceł na osiem państw europejskich. Według prezydenta USA decyzja ta ma związek z udziałem tych krajów w manewrach wojskowych „Arctic Endurance”, prowadzonych pod auspicjami Danii, w których na Grenlandię skierowano niewielkie kontyngenty wojskowe.

Reklama

Planowane taryfy miałyby objąć Danię, Norwegię, Szwecję, Francję, Niemcy, Holandię, Finlandię oraz Wielką Brytanię. Trump zapowiedział również, że w czerwcu stawki celne wzrosną do 25 procent i pozostaną w mocy do czasu zawarcia przez USA porozumienia w sprawie zakupu Grenlandii, będącej autonomicznym terytorium zależnym od Danii.

 

 

red./PAP

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/01/2026 08:15
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości