Reklama

Nawrocki rusza przeciw Rosji? Historyczny zwrot na szczycie V4!

– Niepodległość energetyczna to fundament suwerenności – podkreślił prezydent Karol Nawrocki podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Ostrzyhomiu. Jak zaznaczył, Polska – dzięki dostępowi do morza – może pełnić rolę regionalnego hubu gazowego dla pozostałych państw V4. Dodał również, że wstępnie ustalił tę kwestię z prezydentem USA.

W środowym spotkaniu uczestniczą przywódcy Polski, Węgier, Czech i Słowacji: Karol Nawrocki, Tamas Sulyok, Petr Pavel oraz Peter Pellegrini.

Odwołane spotkanie z premierem Węgier

Pierwotnie wizyta prezydenta Polski miała obejmować rozmowy z Sulyokiem i premierem Viktorem Orbanem. Ostatecznie je anulowano po niedawnej wizycie Orbana w Moskwie, gdzie omawiał z Władimirem Putinem m.in. dostawy rosyjskich surowców energetycznych.

Nawrocki, odnosząc się do tej sytuacji, podkreślił znaczenie współpracy energetycznej między państwami V4, w tym rozwijania infrastruktury gazowej i elektrycznej.

Reklama

Naszym wspólnym interesem jest wzmacnianie połączeń infrastrukturalnych w regionie. Energetyczna niezależność to wyraz suwerenności każdego z naszych państw – mówił.

Polska jako gazowy hub regionu

Prezydent zaznaczył, że Polska od lat prowadzi rozmowy dotyczące zwiększenia możliwości dostaw gazu ziemnego poprzez sieć interkonektorów. – Jako kraj z dostępem do morza jesteśmy współodpowiedzialni za dostawy energii do regionu – powiedział, dodając, że rozmawiał z przywódcami Czech, Słowacji i Węgier o współpracy w zakresie dostaw amerykańskiego gazu.

Reklama

Polska może stać się hubem energetycznym Europy Środkowej i poczyniłem już wstępne ustalenia z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem – zaznaczył. Celem – jak podkreślił – jest ograniczenie wpływów Rosji w Europie.

Zdaniem Nawrockiego to właśnie Stany Zjednoczone mogłyby być kluczowym dostawcą gazu drogą morską. Wskazał, że Polska posiada konkretne propozycje pogłębienia współpracy w tym obszarze.

Prezydent odniósł się również do kwestii bezpieczeństwa, nazywając odradzający się rosyjski imperializm największym zagrożeniem dla regionu. Silna obecność USA i NATO ma – według niego – gwarantować stabilność Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Wyzwania i cele V4

Nawrocki wskazał, że jednym z celów V4 powinno być wspólne przeciwstawienie się niepokojącym – jego zdaniem – kierunkom unijnej polityki klimatycznej i migracyjnej.

Prezydent Węgier Tamas Sulyok zaakcentował natomiast potrzebę wzmacniania konkurencyjności regionu oraz rozwijania infrastruktury komunikacyjnej. Jak ocenił, państwa V4 przewyższają średnią UE pod względem wzrostu wydajności, lecz nadal nadrabiają zapóźnienia rozwojowe. Transformacja ekologiczna i cyfrowa – jak dodał – musi uwzględniać potrzeby przemysłu.

Reklama

Z kolei czeski prezydent Petr Pavel zwrócił uwagę, że państwa V4 łączy wiele obszarów współpracy – gospodarka, komunikacja czy energetyka. Podkreślił, że nawet w sprawach spornych ważny jest dialog, który pozwala utrzymać dobre relacje sąsiedzkie. Jego zdaniem V4 powinna także dążyć do silniejszego wpływu na kształt polityk unijnych.

25 lat Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

Liderzy państw przypomnieli, że w tym roku przypada 25. rocznica powstania Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Instytucja ta wspiera projekty naukowe, kulturalne i turystyczne w regionie. Prezydent Nawrocki zasugerował, by środki funduszu przeznaczyć również na wsparcie Bałkanów Zachodnich oraz społeczności chrześcijańskich na świecie poprzez inicjatywy humanitarne.

Reklama

 

 

red./PAP

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo WaWa.info




Reklama
Najnowsze wiadomości