W Płocku rozpoczęła się nowa era miejskiego transportu. Komunikacja Miejska wprowadziła do ruchu pierwsze autobusy wodorowe – ekologiczne pojazdy, które już wożą pasażerów na miejskich liniach. Do końca przyszłego tygodnia flota zostanie w pełni uzupełniona o wszystkie 18 zamówionych pojazdów.
Komunikacja Miejska w Płocku wzbogaciła się o pierwsze w swojej historii autobusy wodorowe. To nowoczesne, zeroemisyjne pojazdy, które stopniowo zastępują starsze jednostki i już dziś można je spotkać na ulicach miasta.
Do Płocka dotarła większość z zamówionych 18 autobusów. Kolejne mają zostać dostarczone w ciągu najbliższego tygodnia. Część pojazdów przeszła już odbiory techniczne i została skierowana do regularnej obsługi pasażerów – kursują na różnych liniach miejskich.
Nowe autobusy zaprezentowano podczas konferencji prasowej na terenie zajezdni Komunikacji Miejskiej. Władze miasta podkreślają, że inwestycja ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców.
– Zakup autobusów wodorowych to kolejna inwestycja w rozwój ekologicznego transportu w Płocku. Wpłynie na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza oraz ograniczy hałas uliczny – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Wprowadzenie floty wodorowej było możliwe dzięki wcześniejszym przygotowaniom infrastrukturalnym. Komunikacja Miejska zmodernizowała halę serwisową, a koncern ORLEN wybudował specjalną stację tankowania wodoru. Inwestycja jest efektem wieloletniego porozumienia pomiędzy miastem a spółką.
Zakup nowych autobusów kosztował ponad 70 milionów złotych, z czego znaczną część – ponad 57 milionów złotych – stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Władze Płocka zapowiadają, że to dopiero początek zmian w miejskim transporcie, który w kolejnych latach ma być coraz bardziej ekologiczny i oparty na nowoczesnych technologiach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze