Już za kilka dni pasażerowie korzystający z tzw. linii otwockiej będą musieli przygotować się na poważne zmiany. Od 12 kwietnia ruch pociągów pomiędzy stacjami Warszawa Wawer i Otwock zostanie całkowicie wstrzymany. Przerwa potrwa dwa tygodnie – do 26 kwietnia – i jest związana z rozpoczęciem szeroko zakrojonej modernizacji tej jednej z najważniejszych tras dojazdowych do stolicy.
Choć dla wielu mieszkańców południowo-wschodnich dzielnic Warszawy i okolic oznacza to utrudnienia, inwestycja ma przynieść wyraźną poprawę w przyszłości. Kolejarze zapowiadają rozbudowę układu torowego, dzięki której podróż do centrum stanie się szybsza i bardziej komfortowa.
Na czas prac pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich nie dojadą do Otwocka. Wszystkie składy od strony Warszawy Wschodniej zakończą bieg na stacji Warszawa Wawer, gdzie przygotowano tymczasowe perony po wschodniej stronie. Stamtąd pociągi zawrócą w kierunku centrum.
Dla pasażerów oznacza to konieczność przesiadki. W zamian uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza – linia ZS1 – kursująca równolegle do torów, od Wawra aż do Otwocka. Autobusy będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach po drodze i w godzinach szczytu pojadą nawet co 10 minut.
Dodatkowo wzmocnione zostaną inne linie autobusowe. Popularna linia 521 pojedzie częściej między Falenicą a Rondem Wiatraczna, a nowa linia 229 połączy okolice Falenicy z metrem Imielin, prowadząc trasę przez Most Anny Jagiellonki. Utrzymane zostaną również kursy linii 319, zapewniające alternatywny dojazd do Ursynowa.
Miasto zapewnia, że przesiadki mają być możliwie wygodne – w Wawrze autobusy zatrzymają się tuż przy wejściu na stację, a w Otwocku powstanie tymczasowa pętla po wschodniej stronie dworca. Na miejscu pojawią się także informatorzy, którzy pomogą odnaleźć się w nowej organizacji ruchu.
Na czas utrudnień wprowadzono szerokie honorowanie biletów. Pasażerowie korzystający z Warszawskiego Transportu Publicznego będą mogli podróżować pociągami Kolei Mazowieckich na wskazanym odcinku, a bilety KM będą akceptowane m.in. w pociągach SKM oraz wybranych liniach autobusowych.
Warto jednak pamiętać o formalnościach. Bilety papierowe trzeba samodzielnie skasować, wpisując datę i godzinę rozpoczęcia podróży, natomiast karty miejskie należy aktywować niezwłocznie po wejściu do pojazdu lub na stacji.
Dwutygodniowe wstrzymanie ruchu to jedynie pierwszy etap prac. Już od 27 kwietnia pociągi wrócą na trasę, ale będą kursować po jednym torze – i to przez około rok. Oznacza to ograniczoną liczbę połączeń i dalszą konieczność korzystania z komunikacji uzupełniającej.
Mimo utrudnień kolejarze przekonują, że inwestycja jest niezbędna. Modernizacja linii otwockiej ma w perspektywie kilku lat znacząco poprawić jakość podróży – skrócić czas przejazdu i zwiększyć przepustowość trasy, z której codziennie korzystają tysiące pasażerów.
Na razie jednak najbliższe tygodnie będą testem cierpliwości – i umiejętności odnalezienia się w nowej, tymczasowej rzeczywistości komunikacyjnej.









Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze