Gdzie powstanie ultranowoczesne Centrum Kompetencji?
2023-12-12 13:29:22(ost. akt: 2023-12-12 13:32:03)
Politechnika Śląska oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk z Krakowa wspólnie wybudują ultranowoczesne Centrum Kompetencji - ośrodek dydaktyczno-naukowy kształcący w zakresie bezpieczeństwa w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych.
Politechnika Śląska oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk z Krakowa zawarły porozumienie o współpracy w zakresie realizacji programów badawczych, inicjatyw projektowych i prac zleconych zmierzających do poprawy innowacyjności, efektywności technicznej i ekonomicznej gospodarki surowcami mineralnymi Europy.
Porozumienie podpisali prorektor ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk z Politechniki Śląskiej oraz prof. dr hab. Inż. Krzysztof Galos, dyrektor Instytutu.
Pierwszym wspólnym projektem będzie budowa na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej oraz w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie ultranowoczesnego "Centrum Kompetencji w Zakresie Bezpieczeństwa, Analityki Operacyjnej i Zarządzania Sytuacjami Niebezpiecznymi w Przemyśle".
"Politechnika Śląska chce inwestować w nowe technologie, ale chcemy też być uczelnią, która pomaga regionowi przekształcać się. Chcemy, aby transformacja energetyczna odbywała się z naszym udziałem, dlatego, że to właśnie wykształcenie inżynierskie wzbogacone o kompetencje społeczne, pozwala rozumieć środowisko i otoczenie. Inżynier wykształcony w tym miejscu, we współpracy ze znakomitymi instytucjami, takimi, jak w tym wypadku Polska Akademia Nauk, otrzymuje znakomite podstawy, aby móc uczestniczyć w realizacji nowych i niezwykle potrzebnych prac badawczych" - powiedział prorektor prof. Marek Pawełczyk cytowany w informacji prasowej.
Jak dodał, dzięki porozumieniu Politechnika Śląska zyskuje nowoczesny kompleks laboratoriów do badań naukowych, ale także będzie wykorzystywać go w kształceniu.
Centrum będzie jednym z najnowocześniejszych, w tej części Europy - ośrodków dydaktyczno-naukowy kształcących w zakresie bezpieczeństwa w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych. Ośrodek umożliwi odpowiedzialne kształcenie w zawodach, w których ogromne znaczenie mają procesy informacyjno-decyzyjne związane z zarządzaniem bezpieczeństwem i efektywnością dużych przedsiębiorstw przemysłowych.
Składać się będzie z sześciu laboratoriów, które mają za zadanie ustanowić nową jakość w skali europejskiej w zakresie badań i szkoleń, przy wykorzystaniu symulacji i wirtualizacji w warunkach laboratoryjnych sytuacji niebezpiecznych, związanych z cyberzagrożeniami, zagrożeniami naturalnymi oraz przemysłowymi.
"W Krakowie przez ostatnie 3 lata budowaliśmy nowy zespół obiektów laboratoryjnych pod nazwą Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią w ramach Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. To centrum miało na celu poszerzenie możliwości badawczych i laboratoryjnych, ale także w zakresie modelowania bardzo wielu procesów górniczych, energetycznych i przemysłowych. To kompleks infrastruktury umożliwiający prowadzenie badań naukowych w zakresie zrównoważonej gospodarki surowcami i energią ze źródeł odnawialnych" – dodał dyrektor Instytutu PAN prof. Krzysztof Galos.
Centrum bazować będzie na najnowszych osiągnięciach automatyki i informatyki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki niej będzie pozwalało na symulacje procesów przemysłowych, technologicznych oraz sytuacji kryzysowych, a także na łączenie rozproszonych systemów monitoringu, sterowania i bezpieczeństwa odpowiedzialnych za działanie przedsiębiorstwa.
Budową Centrum pokierują prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału oraz dr inż. Artur Dyczko z IGSMiE PAN, autor projektu.(PAP)
Autorka: Julia Szymańska
jms/ mir/
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez