Płocki PERN: autocysterny w Dębogórzu gotowe na biokomponenty

2023-11-15 17:02:31(ost. akt: 2023-11-15 17:06:51)
Kolejne stanowiska nalewcze dla autocystern w bazie paliw PERN w Dębogórzu zostały przystosowane do dozowania biokomponentów. Dzięki temu, jak podała spółka, jej klienci łatwiej będą mogli wywiązać się z realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. Baza zwiększa też pojemności na biokomponenty.
Kolejne stanowiska nalewcze dla autocystern w bazie paliw PERN w Dębogórzu zostały przystosowane do dozowania biokomponentów. Dzięki temu, jak podała spółka, jej klienci łatwiej będą mogli wywiązać się z realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. Baza zwiększa też pojemności na biokomponenty.

Informując w środę o przystosowaniu do dozowania biokomponentów kolejnych stanowisk nalewczych w Dębogórzu dedykowanych cysternom drogowym, PERN przypomniał, że znajdująca się tam baza to morski hub paliwowy tej spółki, "dzięki któremu paliwa dostarczane do Polski drogą morską są szybko i sprawnie ekspediowane w głąb kraju".

Jak podkreślił PERN, dzięki inwestycji w bazie w Dębogórzu, klienci spółki "łatwiej będą mogli wywiązać się z realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego", czyli udziału biododatków w paliwach. "Jednocześnie baza zwiększa pojemności na biokomponenty. Łączne inwestycje w tym obszarze wyniosą 6 mln zł" - zaznaczono w komunikacie.

PERN wyjaśnił, iż w bazie w Dębogórzu dostosował obecnie dwa stanowiska, na których wydawany był do tej pory "czysty" olej napędowy do dozowania biokomponentów, natomiast doposażenie linii nalewczych tego paliwa w tzw. "skidy" dozowania estrów jest rekomendowane ze względu na wzrastający poziom Narodowego Celu Wskaźnikowego.

"Dzięki zakończonej modernizacji proces załadunku cystern drogowych został w pełni zautomatyzowany" - podkreśliła spółka. Zwróciła przy tym uwagę, że dodatkowo, w jej bazie w Dębogórzu trwają prace inwestycyjne, dzięki którym zwiększą się tam pojemności magazynowe na biokomponenty.

"W ramach tej inwestycji powstaną trzy nowe zbiorniki o pojemności 100 metrów sześc. każdy. Po zakończeniu zadania pojemność magazynowa na estry w Dębogórzu wzrośnie o 60 proc. Nowe zbiorniki na estry trafią do eksploatacji pod koniec przyszłego roku" - zapowiedział PERN.

Spółka przypomniała jednocześnie, że baza paliw w Dębogórzu niedawno powiększyła się o dwa zbiorniki na olej napędowy po 32 tys. metrów sześc. każdy, a także, że w ramach wspólnego projektu z Portem Gdynia pracuje nad zwiększeniem możliwości rozładunku tankowców, co będzie możliwe po pogłębieniu toru podejściowego do stanowiska przeładunku paliw płynnych właśnie w gdyńskim porcie.

"PERN rozwija także swoje możliwości w zakresie załadunku paliw na transport kolejowy, tak aby jak najwięcej produktów naftowych, w jak najkrótszym czasie trafiło do odbiorców" - zapewniła spółka.

PERN z siedzibą w Płocku to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza w całym kraju siecią 2600 km rurociągów surowcowych i produktowych, w tym magistralami, które tłoczą ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech.

Spółka dysponuje również w całej Polsce 19. bazami paliwowymi, których pojemność wynosi w sumie ponad 2,6 mln metrów sześc. i 4. bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów sześc.

Jeszcze w styczniu PERN zapowiedział, że w tym roku nakłady na inwestycje i remonty wyniosą tam blisko 0,7 mld zł. Od kilku lat spółka realizuje "Program Megainwestycji", czyli priorytetowych przedsięwzięć związanych z zarządzaną infrastrukturą, które mają zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski.


red./PAP