GIS o działaniach kontrolnych w szkołach

2023-09-07 12:00:00(ost. akt: 2023-09-06 15:28:24)
Główny Inspektorat Sanitarny z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego przypomniał, jakie działania podejmują kontrolerzy sanepidu w placówkach dla dzieci i młodzieży. Dotyczą one m.in. stanu sanitarno-higienicznego i technicznego szkół.
Pierwszym obszarem są działania kontrolno-monitorujące. Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdza, czy warunki sanitarne placówek edukacyjnych są odpowiednie dla potrzeb uczniów.

W tym celu w szkołach sanepid sprawdza m.in. wentylację i oświetlenie w salach lekcyjnych, powierzchnię w sali przypadającą na jednego ucznia, dostępność urządzeń sanitarnych, odpowiednią infrastrukturę sportową z zapleczem sanitarnym, dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, warunki dożywiania uczniów i dostępność wody pitnej, a także stan sanitarno-higieniczny i techniczny szkół zarówno w pomieszczeniach, jak i na placach zabaw i terenach sportowo-rekreacyjnych.

Ponadto sprawdza, czy w szkole jest gabinet profilaktyki zdrowotnej i czy szkoła zapewnia miejsce, gdzie uczniowie mogą zostawić podręczniki i przybory szkolne.

Sanepid prowadzi również działania prewencyjne mające chronić uczniów przed niekorzystnymi warunkami pobytu w szkole.

W związku z tym prowadzone są działania prozdrowotne dotyczące m.in. profilaktyki wad postawy. Sanepid sprawdza, czy krzesła i stoliki są dostosowane do wzrostu i potrzeb dzieci i czy tornistry szkolne są odpowiednio lekkie. Oprócz tego prowadzone są działania dotyczące profilaktyki wad wzroku, przeciwdziałaniu wszawicy, a także właściwej organizacji nauczania, czyli rozkładu zajęć lekcyjnych i odpoczynku w czasie przerw.

Jak wskazał w komunikacie GIS, jednym z zadań sanepidu jest również szeroko pojęta edukacja. W szkołach prowadzone są działania edukacyjne dotyczące zapobiegania zakażeniom oraz prawidłowego mycia i dezynfekowania rąk, profilaktyki wszawicy i szczepień ochronnych.

Pracownicy GIS udzielają również informacji na temat przygotowania ergonomicznego stanowiska pracy ucznia.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska