Warszawa pod specjalnym nadzorem! 25 maja zakaz dronów i broni w mieście

2025-05-23 20:43:21(ost. akt: 2025-05-23 20:48:13)

Autor zdjęcia: PAP/Policja

W związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzeń mających miejsce w Warszawie w dniu 25 maja br. Komenda Stołeczna Policji w porozumieniu ze Służbą Ochrony Państwa wprowadzają ograniczenia w lotach bezzałogowych statków powietrznych nad Warszawą. Tego dnia na obszarze miasta stołecznego Warszawy nie będzie można nosić broni, ani przenosić jej w stanie rozładowanym.
Komenda Stołeczna Policji przypomina o najważniejszych wytycznych i obowiązkach pilotów BSP (bezzałogowych statków powietrznych) oraz sankcjach karnych grożących za nieprzestrzeganie przepisów prawa lotniczego. W dniu 25 maja w godzinach 6.00-18.00 nad terytorium znacznej części stolicy będzie obowiązywał całkowity zakaz wykonywania lotów z wyłączeniem
>>> lotów lotnictwa państwowego,
>>> lotów statków powietrznych wykonywanych po uzgodnieniu z zarządzającym strefą
>>> statków należących do zarządzającego strefą.

Konsekwencje prawne i sankcje za nieprzestrzeganie przepisów


Każdy, kto lata dronem, albo ma taki zamiar musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi, jakie ciążą na każdym pilocie bezzałogowego statku powietrznego i odpowiedzialności karnej za złamanie przepisów. Zgodnie z art. 212 ust. 1 lit. A ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze:

„kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego, narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.

Tej samej karze podlega, kto, nie dopełniając ciążącego na nim obowiązku, dopuszcza do popełnienia czynów określonych w ust.1. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku".

W dniu 22 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP pod pozycją 667, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 maja 2025 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym.

Zakaz został wprowadzony w związku z koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas planowanych zgromadzeń publicznych.

Przypominamy, że noszenie broni, naruszające zakaz jej noszenia wprowadzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jest czynem zabronionym określonym w art. 51 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, za który przewiduje się karę grzywny albo aresztu.

Policja
red.
wawa.info