Timeless Film Festival Warsaw powraca!
2025-04-04 16:49:57(ost. akt: 2025-04-04 16:53:24)
W poniedziałek rozpoczyna się druga edycja Timeless Film Festival Warsaw – przeglądu klasyki filmowej w kilku warszawskich kinach. Podczas imprezy organizatorzy przypominają arcydzieła i obrazy mniej znane, a trwale wpisane w historię kina. Największą sekcją jest Uczta kinomaniaka, w której seanse tak znanych filmów jak „Dzień świstaka” czy „Thelma i Louise”. W programie także retrospektywy reżyserskie i aktorskie m.in. Daniela Olbrychskiego czy Davida Lyncha.
- W przeszłości kina zawsze można znaleźć coś fascynującego. Klasyka kina pozostaje atrakcyjna dla różnych pokoleń. Cieszymy się, że m.st. Warszawa także w tym roku mogło wesprzeć organizację tego wydarzenia dla miłośników filmu – podkreśla wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra. M. st. Warszawa jest partnerem festiwalu i współfinansuje projekt.
Timeless Film Festival prezentuje inne spojrzenie na historię kina, łącząc kuratorską selekcję z autorską opowieścią o filmach i twórcach. Ideą festiwalu jest ponowne odkrywanie klasyki poprzez pokazywanie odnowionych cyfrowo filmów, a także wprowadzenie do polskiego obiegu kulturalnego nowej klasyki, czyli filmów i artystów, którzy w polskiej świadomości nie mieli szansy zaistnieć. Na festiwalu zostanie pokazanych ponad 160 filmów pełnometrażowych oraz krótkometrażowych (animacje i dokumenty) z 23 krajów, pogrupowanych w retrospektywy reżyserskie i aktorskie, cykle tematyczne, pokazy specjalne, dokumenty oraz filmy z muzyką na żywo.
Koncerty filmowe
W czasie festiwalu odbędą się dwa wydarzenia łączące kino i muzykę. Spaja je francuska kompozytorka i multiinstrumentalistka Christine Ott. Artystka koncertowała m. in. z Yannem Tiersenem, Radiohead oraz Tindersticks. Na otwarcie festiwalu, 7 kwietnia 2025 w Muzeum POLIN, Chistine Ott, wspólnie z Mathieu Gabry’m, wykona skomponowaną przez siebie ścieżkę dźwiękową do brytyjskiego filmu Człowiek z Aran (1934) Roberta Flaherty’ego. Z kolei pokaz niemieckiego filmu Cud kwiatów (reż. Max Reichmann, 1926) z muzyką na żywo również w wykonaniu tego samego duetu, zamknie 14 kwietnia 2025 w kinie Iluzjon tegoroczną edycję festiwalu.
Daniel Olbrychski: twarzą w twarz z legendą
Daniel Olbrychski: twarzą w twarz z legendą
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie retrospektywa 20 filmów i 5 spektakli Teatru Telewizji z udziałem wybitnego polskiego aktora Daniela Olbrychskiego, który w tym roku obchodzi 80. urodziny. W programie znalazły się najważniejsze role aktora – od występów u Andrzeja Wajdy (Popioły, Krajobraz po bitwie) po kreacje w filmach Margarethe von Trotty (Róża Luksemburg), Krzysztofa Zanussiego (Życie rodzinne), Volkera Schlöndorffa (Blaszany bębenek – wersja reżyserska), Lordana Zafranovicia (Upadek Italii), Krystyny Jandy (Pestka), czy Krzysztofa Kieślowskiego (Dekalog III).
Tribute to David Lynch
Reżyserem, którego dorobek będzie można zobaczyć na festiwalu jest zmarły w styczniu amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i malarz – David Lynch. Twórca zafascynowany był surrealizmem oraz tym, co dziwne i niesamowite. Kompletny przegląd jego dzieł, od Głowy do wycierania (1977) po Inland Empire (2006), pozwoli na nowo przyjrzeć się twórczości jednego z największych autorów współczesnego kina. W programie znajdą się także rzadko pokazywane eksperymentalne filmy krótkometrażowe, ukazujące malarską wrażliwość artysty.
Lordan Zafranović: trylogia
Chorwacja w czasie II wojny światowej: Dubrownik, dalmatyńska wyspa, hercegowińska prowincja. To właśnie te piękne miejsca tworzą pejzaż filmowej trylogii Lordana Zafranovicia – jednej z najważniejszych (anty)wojennych wypowiedzi w dziejach europejskiego kina. Nie jest to jednak klasyczne kino partyzanckie, tak charakterystyczne dla kinematografii regionu przez dekady. Zafranović przekracza jego ramy i tworzy dzieła europejskiego formatu, porównywalne z filmami włoskich modernistów – Viscontiego, Bertolucciego, Pasoliniego. Trylogia – Okupacja w 26 obrazach (1978), Upadek Italii (1981) z udziałem Daniela Olbrychskiego, Wieczorne dzwony (1986) stanowi także hołd dla południowej zmysłowości. A Lordan Zafranović będzie gościem festiwalu.
Uczta kinomanek i kinomanów
To najobszerniejsza sekcja festiwalu, ponad 70 filmów reprezentujących praktycznie wszystkie najważniejsze okresy w historii kinematografii, od lat 20. (i urodzinowego seansu Gorączki złota Charlesa Chaplina, 1925) po współczesność i filmy Christophera Nolana czy Davida Finchera. Dramaty, komedie, thrillery, westerny, filmy grozy, sci-fi. Filmy powszechnie znane i kinofilskie perły, niezwykle rzadko dostępne na dużym ekranie. Tegoroczny wybór jest ogromny, to swoisty festiwal w festiwalu.
Pełny program na stronie internetowej festiwalu www.timelessfilmfestival.pl.
Pokazy filmowe odbywać się będą w Kinie Muranów, Kinie Luna, Kinie Iluzjon oraz w sali Ziemia Obiecana w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym (FINA) przy ul. Wałbrzyskiej.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez