Sochaczew miejscem strategicznej umowy Polska-USA w ramach programu Wisła

2025-04-01 10:48:30(ost. akt: 2025-04-01 10:52:12)

Autor zdjęcia: PAP

Umowa międzyrządowa z USA ws. wsparcia logistycznego i technicznego dla polskich wyrzutni przeciwlotniczych Patriot pozyskiwanych w ramach programu "Wisła" została podpisana w poniedziałek w Sochaczewie. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Donald Tusk i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Uroczyste podpisanie umowy zorganizowano w bazie 3. warszawskiej brygady rakietowej obrony powietrznej w Sochaczewie (woj. mazowieckie); obok premiera i szefa MON uczestniczył w nim też m.in. szef resortu finansów Andrzej Domański. Stronę amerykańską reprezentowali chargé d’Affaires ad interim USA w Polsce Daniel Lawton.

Umowa międzyrządowa zawierana ze Stanami Zjednoczonymi dotyczy dostaw wsparcia logistycznego dla systemu Patriot, wdrażanego obecnie w Siłach Zbrojnych RP, i obejmie elementy technicznego wsparcia oraz szkolenia. "Realizacja umowy pozwoli na uzyskanie gotowości operacyjnej wyrzutni Patriot, na których opiera się program Wisła. Polska jest drugim krajem na świecie, po USA, z najnowocześniejszymi zestawami Patriot z systemem IBCS" - przypomniał w komunikacie resort obrony.

To już kolejna z wielu umów w ramach tzw. drugiej fazy programu "Wisła". Program ten dotyczy zbudowanie "najwyższego piętra" polskiej obrony powietrznej - tj. systemów o zasięgu ponad 100 km. Jego trzon stanowią zamówione w USA wyrzutnie Patriot, wsparte m.in. nowoczesnymi radarami dookólnymi LTDAMS oraz systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS.

W ramach pierwszej fazy "Wisły" polskie wojsko zakupiło dwie baterie Patriotów, po 8 wyrzutni każda; obecnie ten sprzęt jest wdrażany w siłach zbrojnych. Druga faza programu zakłada pozyskanie kolejnych 6 baterii - 48 wyrzutni; na przestrzeni ostatnich miesięcy polski resort obrony podpisał w tej sprawie szereg umów z USA, dotyczących zakupu m.in. samych wyrzutni, radarów czy systemu ICBS.

Cały polski system obrony przeciwlotniczej docelowo oparty będzie na trzech warstwach - najwyższą z nich stanowią systemy średniego zasięgu Wisły, czyli baterie Patriot o zasięgu do ok. 150 km. Druga warstwa to program pozyskiwania systemów krótkiego zasięgu Narew - budowanych w polskim przemyśle przy zastosowaniu technologii brytyjskiej - skutecznych na dystansie do ok. 25 km. Najniższa warstwa to systemy Pilica i lepiej uzbrojone Pilica+ przeznaczone do strącania wrogich pocisków, dronów czy lotnictwa na dystansie kilku kilometrów.

Jak zapowiada MON i Agencja Uzbrojenia, dostawy pierwszych dwóch z sześciu baterii Patriotów w ramach II fazy programu Wisła zostaną zrealizowane na przełomie 2026 i 2027 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2029 r.


red./PAP