Biurowiec zarabia, inwestorzy tracą: Wojna o Mennica Legacy Tower

2024-12-09 08:11:37(ost. akt: 2024-12-09 03:14:40)

Autor zdjęcia: PAP

Zainwestowali swoje oszczędności, zauroczeni prestiżem i obietnicą pewnych zysków. Teraz, zamiast zysków, zostali z problemami, a ich pieniądze – ponad 100 milionów złotych – utknęły w prawnym labiryncie.
Dramat inwestorów: 600 osób walczy o swoje oszczędności, 100 milionów złotych na szali

Ponad 600 inwestorów znalazło się w trudnej sytuacji finansowej po zainwestowaniu łącznie 100 milionów złotych w prestiżowy biurowiec w centrum Warszawy. Chociaż budynek generuje zyski, inwestorzy od czterech lat nie mogą odzyskać zainwestowanych środków. Problemy wynikają z konfliktów między właścicielami i skomplikowanej sytuacji prawnej, która skutecznie utrudnia proces restrukturyzacji i sprzedaży nieruchomości.

Mennica Legacy Tower: dochodowy budynek, ale inwestorzy w impasie

Mennica Legacy Tower to nowoczesny biurowiec, w którym wynajęto już 95% powierzchni. Pomimo tego, osoby, które wsparły projekt poprzez obligacje, nie widzą zwrotu swoich pieniędzy. Problemy zaczęły się od konfliktów w grupie właścicielskiej Golub Gethouse, posiadającej połowę biurowca. Pozostała część należy do Mennicy Polskiej – spółki kontrolowanej przez miliardera Zbigniewa Jakubasa.

Golub Gethouse, emitent obligacji, wpadł w spiralę problemów prawnych, które zablokowały wypłatę zobowiązań wobec obligatariuszy. Drobni inwestorzy, w większości osoby prywatne, znajdują się teraz w sytuacji, gdzie ich oszczędności zostały zamrożone.

Inwestorzy walczą o sprawiedliwość

W obliczu przeciągającego się kryzysu, grupa inwestorów regularnie apeluje do wymiaru sprawiedliwości o przyspieszenie procesu restrukturyzacji i umożliwienie sprzedaży budynku. W ramach tych działań organizowane są pikiety, na których pojawiają się zarówno poszkodowani inwestorzy, jak i przedstawiciele organizacji walczących o ich prawa.

Wielu obligatariuszy to osoby starsze, które ulokowały w biurowcu swoje życiowe oszczędności, licząc na stabilny zwrot z inwestycji. Inwestowali często na podstawie rekomendacji doradców finansowych, z którymi byli w długoletnich relacjach. Teraz czują się oszukani i bezradni wobec prawniczych zawiłości.

Propozycje wyjścia z impasu

Mennica Polska zaproponowała kilka rozwiązań, w tym wykupienie brakującej połowy budynku, pod warunkiem, że środki z transakcji zostaną przeznaczone na spłatę obligatariuszy. Jednak złożoność prawna i działania niektórych stron opóźniają proces. W grze pojawił się także nowy gracz – fundusz Cornerstone Partners, który złożył wniosek o upadłość jednej ze spółek powiązanych z budynkiem.

Wniosek Cornerstone został ostro skrytykowany przez Stowarzyszenie Pokrzywdzonych Obligatariuszy. Uważają oni, że takie działania to próba wykorzystania kryzysu w celu osiągnięcia własnych korzyści.

Trudna sytuacja prawna i moralne dylematy

Zdaniem ekspertów, kluczowym wyzwaniem w tej sprawie jest brak jasnych regulacji dotyczących odpowiedzialności za emisję obligacji w przypadku problemów emitenta. Z jednej strony inwestorzy mają pełne prawo do odzyskania swoich pieniędzy, z drugiej jednak, walka prawna przeciąga się, a każda kolejna zwłoka obniża ich szanse na odzyskanie pełnej kwoty.

W międzyczasie Mennica Polska stara się uporządkować sytuację finansową i prawna spółki zarządzającej budynkiem. Jej przedstawiciele podkreślają, że ich celem jest przejęcie całej inwestycji i spłata zobowiązań wobec inwestorów.

Apel do wymiaru sprawiedliwości

Inwestorzy apelują o sprawne działania sądów, które mogłyby przyspieszyć sprzedaż budynku i umożliwić zwrot środków. Podkreślają, że nie inwestowali w niepewne projekty, lecz w dochodowy budynek w prestiżowej lokalizacji.

Jednak na razie sytuacja pozostaje w zawieszeniu, a inwestorzy – zarówno ci obecni na pikietach, jak i ci, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć – z niepokojem czekają na rozwój wydarzeń.



źródło: money.pl