Skandal podczas ceremonii otwarcia Igrzysk. Jest petycja do MKOL

2024-07-28 11:15:29(ost. akt: 2024-07-28 12:09:14)

Autor zdjęcia: PAP/Adam Warżawa

„Igrzyska Olimpijskie powinny łączyć ludzi całego świata w duchu sportowej rywalizacji, przyczyniać się do budowy pokoju na świecie i uczyć wzajemnego szacunku. Ubolewamy, że zamiast tego rozpoczęły się one od dyskryminacji i wykluczenia”- pisze Fundacja Grupa Proelio w petycji do MKOL, Francuskiego Komitetu Olimpijskiego i Ambasadora Francji w Warszawie.
Fundacja Grupa Proelio skierowała do MKOL, Francuskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Ambasadora Francji w Warszawie petycję związaną z obrzydliwą profanacją Ostatniej Wieczerzy podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W wyuzdanej „tęczowej parodii” wydarzenia, podczas którego Pan Jezus ustanowił sakramenty kapłaństwa i Eucharystii wystąpili drag queens.

Podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu, na oczach milionów ludzi śledzących transmisję tego wydarzenia, zadrwiono z chrześcijaństwa, przedstawiając „tęczową” parodię Ostatniej Wieczerzy, z drag queens w rolach głównych. Wśród wyuzdanych postaci znalazło się również dziecko - pisze fundacja w komunikacie dotyczącym petycji.

Skandaliczna inscenizacja wywołała ogromne oburzenie wielu widzów. Nie chcemy, aby na tym się skończyło. Kierujemy apel do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Francuskiego Komitetu Olimpijskiego i Ambasadora Francji w Warszawie, w którym domagamy się przeprosin i zadośćuczynienia. Mamy nadzieję, że podobne apele popłyną także z innych miejsc na świecie i skłonią organizatorów do refleksji -podkreślono.

Link do petycji zamieściła na swoim profilu na platformie X Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, psycholog, prawnik, działaczka pro-life.


W związku z „tęczową” parodią Ostatniej Wieczerzy podczas ceremonii otwarcia igrzysk kierujemy apel do MKOL, Francuskiego Komitetu Olimpijskiego i Ambasadora Francji w Warszawie, w którym domagamy się przeprosin za obrażenie chrześcijan i zadośćuczynienia - czytamy we wpisie.

Adresatami petycji są: Thomas Bach - przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego David Lappartient - pzewodniczący Francuskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego i Sportowego oraz Etienne de Poncins, ambasador Francji w Warszawie.

Wyrażamy oburzenie w związku z profanacją Ostatniej Wieczerzy podczas Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia Wieczerza stanowi niezwykle istotny element chrześcijańskiej wiary - to wtedy Chrystus ustanowił dwa sakramenty: sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. Parodiując to wydarzenie, organizatorzy igrzysk obrazili miliony chrześcijan -wskazują autorzy.

W treści apelu zwrócono uwagę, że takie wydarzenie, jak Igrzyska Olimpijskie, powinno „łączyć ludzi całego świata w duchu sportowej rywalizacji, przyczyniać się do budowy pokoju na świecie i uczyć wzajemnego szacunku”.

Ubolewamy, że zamiast tego rozpoczęły się one od dyskryminacji i wykluczenia - napisano

Fundacja Proelio domaga się:

przeproszenia za sparodiowanie Ostatniej Wieczerzy i obrażenia chrześcijan na oczach milionów widzów;

dopilnowania, aby podczas Igrzysk Olimpijskich nie miał miejsca już jakikolwiek inny incydent obrażający osoby wierzące;

zadośćuczynienia, choćby poprzez włączenie do Ceremonii Zamknięcia Igrzysk, elementów uczących szacunku do tradycji chrześcijańskiej.

[Petycję można podpisać na stronie proelio.pl]

Tekst ukazał się na portalu wPolityce.pl