Majówka ze sztuką w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

2024-05-01 09:44:08(ost. akt: 2024-05-01 09:46:46)

Autor zdjęcia: PAP/Piotr Polak

Trzydniowa majówka ze sztuką rozpocznie się w środę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Organizatorzy przygotowali rodzinne warsztaty, m.in. kaligrafii, robótek ręcznych, tworzenia obrazków z drewna.
Majówkowe atrakcje przygotowano z myślą o rodzinach; do warsztatów można dołączyć w dowolnym momencie. W planach jest także gra terenowa pod hasłem "Dbam o siebie, dbam o ojczyznę".

W pierwszych dniach maja w Orońsku będzie też okazja, by przyjrzeć się przygotowaniom wystawy "Żywiciało", której wernisaż zaplanowano na 11 maja, a także porozmawiać z jedną autorek ekspozycji, Izabelą Jadach. Artystka tworzy ceramiczne formy przypominające fragmenty ciał różnych gatunków oraz gipsowe wizerunki zwierząt. Druga z autorek wystawy - Ewa Dąbrowska realizuje pełnowymiarowe sylwetki z pozszywanych gąbek.

Podczas majówki w CRP można też zwiedzić prezentowane tam ekspozycje np. pokaz zbiorowy dzieł ponad 30 wybitnych postaci polskiej rzeźby, oparty na pracach pochodzących z kolekcji CRP oraz zbiorów prywatnych. Wystawa "Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby. Polska rzeźba pierwszej połowy lat 70.” będzie czynna do 18 sierpnia.

W Orońsku prezentowane są także wystawy: "Snail Gods" Piotra Skiby, fotografie Jerzego Piątka "Świadek monumentu" oraz prace studentów z uczelni artystycznych z Pragi, Tallina i Warszawy.

Centrum Rzeźby Polskiej zajmuje teren dziewiętnastowiecznego majątku dworskiego. Jego ostatnimi właścicielami była rodzina Józefa Brandta, wysiedlona w czasie II wojny światowej przez Niemców. W 1945 r. majątek przejął Skarb Państwa. W 1974 r. ośrodkowi nadano nazwę Centrum Rzeźby Polskiej.

W 1992 r. wystawą "Nowoczesna rzeźba polska 1955–1991" zainaugurowano działalność Muzeum Rzeźby Współczesnej, które wraz z galeriami rozlokowanymi w parku prezentuje kilkanaście ekspozycji rocznie.

Centrum jest miejscem spotkań artystów z różnych stron świata, gromadzi dzieła sztuki, realizuje program wystawienniczy i naukowo-badawczy, stanowi zaplecze dla pracy twórczej rzeźbiarzy. (PAP)