Stolica i Mazowsze mają nowego konserwatora zabytków

2024-04-04 08:12:04(ost. akt: 2024-04-04 08:12:29)

Autor zdjęcia: PAP/Rafał Guz

Marcin Dawidowicz został nowym Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Warszawie – poinformował wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
„Mam nadzieję, że tym powołaniem zamykamy pewien rozdział funkcjonowania tego urzędu i przechodzimy do zupełnie nowego etapu, który będzie pozbawiony wpływów ideologicznych i politycznych, ponieważ zabytki są bardzo ważną częścią naszej historii i dziedzictwa narodowego” – powiedział podczas środowej konferencji wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.

„Województwo mazowieckie jest drugim, po województwie dolnośląskim, regionem z tak dużą liczbą obiektów ujętych w rejestrze zabytków” – dodał Frankowski.

Nowy konserwator zabytków Marcin Dawidowicz przypomniał, iż od pierwszych dni swojej ścieżki zawodowej był związany z instytucjami zajmującymi się ochroną dziedzictwa kulturowego na terenie Warszawy i Mazowsza. „Zwłaszcza architektura powojennego modernizmu i zabytki drewniane Warszawy są mi bliskie” – powiedział.

Marcin Dawidowicz jest absolwentem kierunku Ochrona Dóbr Kultury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponadto ukończył studia podyplomowe z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego (specjalizując się w miastach historycznych) na Politechnice Warszawskiej oraz był słuchaczem Akademii Dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Od 2008 r. zawodowo jest związany z instytucjami zajmującymi się ochroną zabytków m.in. w latach 2012-18 był głównym specjalistą w Dziale Ekspertyz i Analiz Konserwatorskich Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W latach 2018-22 pracował jako kierownik Wydziału Rejestru i Dokumentacji Zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, a w okresie 2023-24 był kierownikiem warszawskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Jest autorem wielu ekspertyz i analiz konserwatorskich dotyczących zabytków Warszawy i Mazowsza, publikacji z zakresu historii sztuki i ochrony zabytków a także współautorem krajowego Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych (NID 2017). Interesuje go zwłaszcza historia organizacji służb ochrony zabytków w Polsce i ochrona prawna dziedzictwa powojennego modernizmu. (PAP)

Anna Bernat