Rusza nowy cykl spotkań Instytutu Pileckiego "Czwartki w DeBeKa"

2024-02-14 19:37:10(ost. akt: 2024-02-14 19:45:10)

Autor zdjęcia: pap

W czwartek w galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów w Warszawie zainaugurowany zostanie nowy cykl spotkań dla szerokiej publiczności pn. "Czwartki w DeBeKa” – poinformował PAP kierownik Centrum Promocji i Informacji Instytutu Pileckiego Jan Pawlicki.

"Celem +Czwartków w DeBeKa+ jest edukacja i popularyzacja historii, zapoznanie z zawartością naszego bogatego archiwum dokumentów i relacji wideo, a także dostarczanie wiedzy na temat konsekwencji totalitarnej przeszłości i totalitarnych idei. W ramach cyklu planujemy m.in. prezentacje naszych nowości wydawniczych, spotkania autorskie, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych oraz debaty historyczne" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, "podczas inauguracji +Czwartków w DeBeKa+ nie zabraknie okazji do zapoznania się z wieloma aspektami naszej działalności, a także rozmów z przedstawicielami Instytutu i zaproszonymi gośćmi reprezentującymi różne dziedziny nauki".

"To również doskonała okazja, aby przyjrzeć się potencjałowi i poznać dotychczasowy dorobek Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego" - napisano.

Podczas spotkania 15 lutego pracownicy odpowiedzialni za przygotowanie poszczególnych bloków tematycznych przedstawią program na najbliższe pół roku.

W ramach "Czwartków w DeBeka" zaplanowano spotkania w cyklach: "Skarby z archiwów", klub filmowy DeBeKa, promocje książek, raporty Centrum Lemkina i debaty naukowe.

Inauguracja "Czwartków w DeBeKa" - 15 lutego o godz. 17 w Galerii DeBeKa w Warszawie (w Domu Bez Kantów, ul. Krakowskie Przedmieście 11).

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego (Instytut Pileckiego) to instytucja, która powstała w sierpniu 2018 r. z połączenia Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Instytutu Solidarności i Męstwa. "Zintegrowanie instytutu badawczego i instytucji kultury pozwala w pełni wykorzystać możliwości prowadzenia badań nad historią XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Środkowo-Wschodniej i okresu funkcjonowania dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego" - czytamy na stronie Instytutu.

Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, która została powołana, aby prowadzić międzynarodowe badania nad historią XX w., upowszechniać historię Polski i regionu oraz stworzyć skomasowane archiwum cyfrowe, gromadzące dokumenty z archiwów polskich i zagranicznych.

Programami "Zawołani po imieniu" oraz "Virtus et Fraternitas" Instytut upamiętnia i honoruje tych, którzy często za udzieloną w okolicznościach wojennego terroru pomoc ryzykowali życiem swoim, rodziny i bliskich lub zostali za taką postawę zamordowani.

Instytut Pileckiego raportuje również aktywny obecnie totalitaryzm. Organizuje międzynarodowe konferencje i debaty, które animują środowiska historyków i karnistów prawa międzynarodowego w dziedzinie rozliczania zbrodni wojennych. Ze źródeł archiwalnych i dorobku Instytutu korzystają studenci i naukowcy z wielu państw.

Dyrektorem Instytutu Pileckiego jest prof. Magdalena Gawin.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Źródło: Artykuł internauty