Zwalczanie przestępczości hazardowej: sukces wspólnej akcji na Mazowszu

2024-01-18 19:54:59(ost. akt: 2024-01-18 19:59:45)
zdj. ilustracyjne

zdj. ilustracyjne

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatu Warszawskiego Zachodniego wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie przeprowadzili wspólne operacje mające na celu zwalczanie nielegalnej działalności hazardowej. W wyniku tych działań skontrolowano miejsce, gdzie planowano organizować gry hazardowe na automatach bez odpowiednich koncesji i zezwoleń, a także zabezpieczono cztery automaty do gier hazardowych.
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz agenci z Wydziału Realizacji Prewencji Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie przeprowadzili wspólne działania mające na celu zwalczanie nielegalnego hazardu. Wspólna kontrola miała miejsce w punkcie na obszarze gminy starobabickiej, gdzie planowano organizować gry hazardowe na automatach bez odpowiednich koncesji i wymaganego zezwolenia. Efektem tej interwencji było zabezpieczenie czterech automatów do gier, które trafią do dalszego postępowania prowadzonego przez Urząd Celno-Skarbowy.

Należy zwrócić uwagę, że od 1 kwietnia 2017 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o grach hazardowych, wprowadzająca nowe regulacje dotyczące m.in. gier na automatach. Zgodnie z nią, podmioty prywatne nie mogą legalnie organizować gier na automatach poza kasynami. Posiadanie automatów do gier bez odpowiedniej koncesji jest surowo zabronione.

Kary za nielegalne posiadanie automatów do gier w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych są znaczne, wynoszące nawet 100 000 złotych za jedną maszynę. Sankcje obejmują nie tylko właścicieli nielegalnych automatów, ale także osoby, które wynajmują lub dzierżawią lokal, w którym takie maszyny są umieszczane. Zgodnie z przepisami Kodeksu Karno-Skarbowego, art. 107d, posiadanie automatów do gier bez koncesji podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności do 3 lat, a także obu tym sankcjom łącznie.


na podst. relacji podinsp. Eweliny Gromek-Oćwieji
KPP dla Powiatu Warszawskiego-Zachodniego