Kontrowersje wokół zwolnień z powodu siły wyzszej
2023-12-25 08:37:22(ost. akt: 2023-12-25 11:48:26)
Dla niektórych zatrudnionych to po prostu kolejny sposób na absencję w pracy. Pracodawcy nie zawsze mogą zapobiegać nieprawidłowościom. Ale też w walce z nimi nie są zupełnie bezsilni.
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej już się u nas przyjęło. Nowy urlop został wprowadzony 26 kwietnia br. Zatrudnieni mogą wnioskować o niego w przypadku pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Zwolnienie przysługuje w wymiarze dwóch dni i jest płatne w wysokości połowy wynagrodzenia. Pracownicy chętnie z niego korzystają – co więcej, pojawiają się już sygnały o nadużyciach.
– W praktyce zwolnienie to jest furtką do żądania dodatkowego dnia wolnego, nie zawsze wówczas, gdy faktycznie okoliczności tego wymagały. Miałem już sygnały od pracodawców, u których wniosek o skorzystanie ze zwolnienia od pracy z tytułu siły wyższej pojawiał się nagle, w trakcie dnia pracy, po trudnej rozmowie z przełożonym czy zaraz po wydaniu polecenia wykonania zadania służbowego, które nie spodobało się pracownikowi. Jako uzasadnienie pracownicy podawali w tych przypadkach, że dostali pilny telefon od bliskiej osoby – wskazuje Marcin Frąckowiak, radca prawny z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, ekspert Business Centre Club - podaje "Dziennik. Gazeta Prawna".
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez