W Tłuszczu powstanie nowa sala widowiskowa przy domu kultury
2023-12-08 15:16:00(ost. akt: 2023-12-08 15:42:03)
Nowa sala widowiskowa z kinem 3D powstanie w Tłuszczu. Będzie to duża atrakcja dla mieszkańców.
Inwestycja obejmuje przebudowę budynku CKSiR (domu kultury) wraz z rozbudową o salę widowiskową z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu oraz budową miejsc postojowych do obsługi obiektu.
Według wstępnych założeń planowany budynek (pow. użytk. ok. 420m/2) pomieści salę widowiskową ze sceną (wym. sceny min. 10 x 12 m), kinem w technologii 3D i reżyserką nagrań i rejestracji dźwięku.
W istniejącym budynku CKSiR po przebudowie znajdzie się zaplecze sali widowiskowej (dwie garderoby z toaletą i natryskiem, magazyn na sprzęt), pracownie i sale do ćwiczeń (sala do ćwiczeń dla ok. 50 osób przeznaczona na próby orkiestry, chóru, sala do ćwiczeń przeznaczona na zajęcia sekcyjne i indywidualne, sala taneczno - treningowa o pow. ok. 100m/2 z drewnianą podłogą wyposażona w lustra wzdłuż jednej ze ścian i drewnianą poręcz dla sal baletowych), trzy sale warsztatowe (dwie pracownie po ok. 40-50m/2 i jedna ok. 20m/2), pracownia komputerowa (20 stanowisk), szatnia dla widzów przeznaczona na okrycia wierzchnie dla 150 osób, szatnia przeznaczona dla uczestników sekcji, archiwum oraz pomieszczenia sanitarne, administracyjne, socjalne, gospodarcze i techniczne.
W 1967 r. Tłuszcz uzyskał prawa miejskie, ale wbrew woli mieszkańców w ramach reformy administracyjnej z 1975 r. znalazł się w województwie ostrołęckim. Teraz wrócił do powiatu wołomińskiego i województwa mazowieckiego.
W 1996 r. powstał okazały ratusz, podjęto budowę nowego kościoła. Od 1983 r. aktywnie działa Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej, inicjator utworzenia Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej, pełniącego funkcje naukowe, dydaktyczne i oświatowe.
Zabytkami przeszłości są murowany dwór w dzielnicy Borki z 1910 r. otoczony parkiem krajobrazowym z drugiej połowy XIX w. (budynek spłonął przed rokiem) i murowany spichlerz z pierwszej połowy XIX w. Wydarzenia historyczne upamiętniają też pomniki Siewby i żołnierzy 32 pułku piechoty AK oraz mały cmentarz wojenny z 1920 r.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez