Nauka i zabawa z Minecraft w szkołach

2023-10-31 07:37:50(ost. akt: 2023-10-31 00:43:05)

Autor zdjęcia: pix

„Szkoła ucząca z Minecraft Education” to inicjatywa, dzięki której nauczyciele będą mieli niepowtarzalną okazję do tego, by poznać najefektywniejsze sposoby wykorzystania Minecraft Education w procesie edukacyjnym. Uczestnicy otrzymają również bezpłatny dostęp do gotowych lekcji. Dowiedzą się również, jak wspierać uczniów w rozwijaniu kompetencji przyszłości tj. współpracy, umiejętności krytycznego myślenia i kreatywności.
Propozycje zajęć dla wszystkich klas zostały przygotowane przez nauczycieli z całego świata. Istnieje także możliwość stworzenia i zgłoszenia własnych lekcji. Dodatkowo dzięki opracowanym przez Microsoft Polska autorskim mapom do Minecraft Education, uwzględniającym dostosowaną do potrzeb polskich nauczycieli obudowę metodyczną, polscy uczniowie mają szansę na naukę w uwielbianym przez nich sześciennym świecie.

Warto spróbować już teraz, bo dostęp do bezpłatnej próbnej wersji Minecraft Education (licencja trial – ograniczona czasowo, dająca dostęp do pełnej funkcjonalności) będzie aktywny do 6 maja 2024 roku.

Czym jest Minecraft Education?

Minecraft Education to platforma do kreatywnej i pełnej emocji nauki poprzez zabawę, zgodnie z ideą STEM. Gra przygotowuje uczniów do życia w świecie pełnym nowych technologii poprzez kształtowanie kompetencji przyszłości. Wspólne wykonywanie zadań, np. w klasie, w światach (na mapach) zbudowanych z charakterystycznych klocków, jest nie tylko rozrywką, ale i rozwijaniem wielu umiejętności, takich jak współpraca, rozwiązywanie problemów czy kodowanie. Wspiera także rozwój kompetencji społeczno-emocjonalnych, uważanych za kluczowe na wielu stanowiskach pracy i obejmujących pracę zespołową, komunikację, zarządzanie czasem i ważną w procesie uczenia się motywację wewnętrzną. Co istotne, gra odbywa się w bezpiecznym środowisku, bo jej zasady ustalane są przez nauczycieli. Wersja klasyczna różni się od edukacyjnej tym, że nie ma w niej takich ograniczeń. Nauczyciele, którzy chcą rozpocząć pracę z Minecraft Education, mogą liczyć na wsparcie w postaci ogromnej bazy samouczków, przewodników i innych materiałów pozwalających każdemu z nich stworzyć od podstaw własną lekcję, niezależnie od poziomu znajomości gry i jej środowiska.

Dostępne światy Minecraft Education:

Minecraft dla 5-klasisty wraz z obudową metodyczną dla nauczycieli i kartami pracy dla uczniów – sprzyja realizowaniu podstawy programowej z języka polskiego, języka angielskiego, historii, matematyki, biologii i geografii.
Mówię po polsku z Minecraft! wraz z obudową metodyczną dla nauczycieli i kartami pracy dla dzieci ukraińskich – ta pomoc dydaktyczna, wykorzystująca ponadnarodowy język gry, która znana jest tysiącom dzieci na całym świecie, wspiera je w nauce języka polskiego.
Cybercraft wraz z obudową metodyczną dla nauczycieli i kartami pracy dla uczniów – uczy, jak bezpiecznie korzystać z sieci.
Jak wykorzystać Minecraft Education w procesie edukacyjnym?

Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli na szereg inspirujących spotkań realizowanych w ramach nowej kampanii edukacyjnej Szkoła ucząca z Minecraft Education, które odbywać się będą zarówno w formule stacjonarnej, jak i online. Udział w cyklu spotkań jest bezpłatny.

Szczegóły i harmonogram dostępny na stronie

Materiały edukacyjne

To wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się:

jak rozpocząć przygodę z edukacyjną wersją jednej z najpopularniejszych gier na świecie, czyli Minecraft,
czym jest Minecraft Education i jak wspiera uczniów oraz nauczycieli na całym świecie w podnoszeniu wiedzy i umiejętności w obszarze metodyki przedmiotowej,
w jaki sposób skorzystać z zaplanowanych webinarów i warsztatów stacjonarnych,
gdzie szukać inspiracji i materiałów umożliwiających pracę z uczniami na zajęciach lekcyjnych,
jak zdobyć tytuł Szkoły uczącej z Minecraft Education!
Projekt jest organizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech i Instytutem Badań Edukacyjnych. Partnerem technologicznym spotkania jest Microsoft dla Edukacji.

Zachęcamy do udziału!

Więcej o programie