Minister Gliński chce na nowo otworzyć liceum rzemiosła artystycznego
2023-09-27 17:53:27(ost. akt: 2023-09-27 18:02:10)
18 artystów rzemieślników zostało uhonorowanych podczas środowej gali, która odbyła się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
18 artystów rzemieślników zostało uhonorowanych podczas środowej gali, która odbyła się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
"Rzemiosło artystyczne to jest szalenie ważna część kultury. Dobrze, że wznowiliśmy tę galę, w zasadzie powołaliśmy na nowo instytucję, która docenia ten dział kultury, artystów rzemieślników. Bardzo ich potrzebujemy, bardzo ich potrzebują nasze instytucje" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
"Bardzo się cieszę, że dzisiaj będziemy mogli uhonorować kolejne 18 osób. Łącznie ten tytuł otrzymało już ponad 1 tys. osób" - dodał.
Ocenił, że "ważne jest to, co można zrobić dla wypromowania i dla pracy nad tym, żeby kolejne pokolenia podejmowały ten bardzo ważny zawód, bez którego nie tylko życie teatralne, operowe, a także film i wiele innych dziedzin kultury, by w ogóle nie funkcjonowały".
"To są pełnoprawni artyści, ludzie kultury, bez których kultura nie funkcjonuje" - podkreślił.
"Przygotowujemy się też do tego, żeby powołać program, który byłby nacelowany właśnie na ten dział kultury. Myślę, że taki program prędzej czy później będziemy musieli powołać. Zleciłem Departamentowi Szkolnictwa Artystycznego MKiDN prace nad powołaniem na nowo szkoły średniej, będącej powrotem do tradycji liceów rzemiosła artystycznego i technik teatralnych. Ostatnio do tej idei powrócił znany reżyser Maciej Wojtyszko. Napisał memorandum na ten temat. My chcemy to podjąć. To byłaby poważna instytucja, ucząca kolejne pokolenia artystów – rzemieślników, techników teatralnych czy techników zaplecza filmowego" - zapowiedział szef MKiDN.
Pogratulował laureatom i podziękował im "za ciężką, ale bardzo piękną pracę".
Wyróżnienia artystom rzemieślnikom wręczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.
Tytułem "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" została uhonorowana Stanisława Baran, rzemieślnik krawiectwa artystycznego, która jest kierownikiem pracowni krawieckiej męskiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W ciągu 16 lat pracy uszyła kostiumy do ponad 140 spektakli. Laureatka przekazuje swoją wiedzę, doświadczenie, pasję i fascynację teatrem młodszym pokoleniom rzemieślników.
Kolejna nagrodzona to Grażyna Cichy, krawiec damski miarowy. Jest kierownikiem pracowni krawieckiej damskiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pracuje w zawodzie od 43 lat, w tym 25 lat w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Przygotowała kostiumy do ponad 100 spektakli. Szyje kunsztowne suknie historyczne, wymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności rzemieślniczych, a także stroje współczesne, o nietypowej formie, oraz kostiumy spełniające wymogi haute couture.
Tytuł "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" otrzymała także Monika Dąbrowska-Picewicz, ceramik, absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2002 r. prowadzi autorską pracownię ceramiczną w Kętach (woj. małopolskie). Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce i za granicą, m.in. w Museu de Ceramica de L`Alcora w Hiszpanii, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej i Muzeum Śląskim w Katowicach. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Młoda Polska" oraz stypendystką Urzędu Miasta Oświęcim.
Wyróżnienie przyznano także Pawłowi Jasiewiczowi, projektantowi mebli, naczyń, wazonów, figurek i zabawek. Jasiewicz ukończył projektowanie i technologię mebli na angielskim Buckingham Chilterens New University w High Wycombe oraz wzornictwo przemysłowe w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. W swoich pracach na nowo interpretuje stare techniki obróbki drewna. Obecnie prowadzi eksperymentalną pracownię drewna na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Za "Mistrza Rzemiosł Artystycznych" uznano Gabrielę Komendę, rzemieślnika krawiectwa. Komenda od 2007 r. związana jest z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Specjalizuje się w krawiectwie ciężkim męskim, szyciu mundurów i strojów historycznych. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i zespołami tanecznymi. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie za pozytywną energię i twórczą pracę na rzecz teatru.
Wyróżnienie wręczono Irenie Kowal, rzemieślnikowi fryzjerstwa i perukarstwa artystycznego. Kowal od 1976 r. pracuje w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Czesała aktorów i aktorki, wykonała peruki oraz inne elementy artystycznego uczesania do prawie 200 spektakli. Jest uważana za arcymistrzynię w swoim zawodzie. Zajmuje się także charakteryzacją. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi pracownikami.
Rzemieślnik krawiecka - Violetta Kwiatkowska – to kolejna nagrodzona tytułem "Mistrz Rzemiosł Artystycznych". Kwiatkowska jest kierownikiem pracowni krawieckiej damskiej w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie pracuje od 18 lat. Podejmuje się i bardzo trudnych realizacji kostiumograficznych – szyje kostiumy historyczne, współczesne, baletowe, niezwykle skomplikowane konstrukcyjnie.
Tytułem honorowym nagrodzono także Alinę Magnus, charakteryzatorkę i perukarkę. Magnus pracuje w Teatrze Nowym w Poznaniu od 1982 roku. Jest często zapraszana przez reżyserów do opieki charakteryzatorskiej na planach filmowych. Przez ponad 40 lat pracy uczestniczyła w przygotowaniu 210 premier, współpracując z najbardziej uznanymi scenografami i kostiumografami. Prowadzi również warsztaty z charakteryzacji.
Tytułem "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" uhonorowany został Andrzej Matracki, rzemieślnik fryzjerstwa artystycznego. Matracki na swoim koncie ma ponad 200 medali jako zawodnik i trener we fryzjerstwie. Czterokrotnie zdobył Mistrzostwo Świata, czterokrotnie Mistrzostwo Europy i trzykrotnie Mistrzostwo Polski. Piastuje ważne funkcje w międzynarodowych organizacjach fryzjerskich. W 2023 roku obchodzi 30-lecie pracy zawodowej.
Honorowy tytuł wręczono również Elżbiecie Orłowskiej, fryzjerce, perukarce oraz charakteryzatorce. Orłowska jest kierownikiem pracowni fryzjersko-perukarskiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, gdzie pracuje od 1993 r. Potrafi nie tylko czesać, dobierać peruki, ale przede wszystkim w sposób wyjątkowo perfekcyjny charakteryzować twarze i ciała aktorów, nadając ich postaciom niepowtarzalny charakter.
Krawiec specjalizujący się w krawiectwie ciężkim - Andrzej Ostrouch - to kolejny wyróżniony. Ostrouch pracuje od 2001 r. w Teatrze im Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie prowadzi pracownię krawiecką. Jego specjalnością jest tzw. krawiectwo ciężkie. Łączy umiejętności konstruktora, krojczego i krawca. Wszystkie jego prace z perfekcją oddają wizje scenografa czy kostiumografa. W 2017 r. otrzymał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Tytułem honorowym nagrodzono Łukasza Pipczyńskiego, malarza i modelatora. Pipczyński jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Od 2008 r. pracuje w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jest odpowiedzialny za realizacje rzeźbiarskie, malarskie i modelatorskie. Brał udział w produkcji ponad 100 scenografii. Spektakle, przy których pracował zdobywały prestiżowe nagrody i wyróżnienia za scenografię. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Nagrodę odebrał także Damian Prentke, rzemieślnik ślusarstwa. Prentke jest kierownikiem pracowni ślusarskiej w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Posiada w swoim dorobku zawodowo rzemieślniczym realizację środków inscenizacji do około 100 spektakli operowych i baletowych. W trakcie kilkunastoletniej pracy w teatrze dał się poznać jako osoba niezwykle profesjonalna w podejściu do powierzonych realizacji. Cechuje go fachowość, perfekcja, zmysł estetyczny, dba o wysoką jakość wykonawczą i wizualna swoich prac.
Za "Mistrza Rzemiosł Artystycznych" uznano również Janusza Przepiórę, malarza. Przepióra jest kierownikiem pracowni malarskiej w Teatrze im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, gdzie pracuje od 1977 r. Współpracował z najlepszymi scenografami z polski i zagranicy. Jest znakomitym fachowcem, który posiada niezwykłe wyczucie skali, świadomość koloru, znajomość teorii barw i zasad teatralnego oświetlenia.
Tytułem "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" uhonorowano Michalinę Sieczko, krawcową specjalizującą się w krawiectwie historycznym. Sieczko pracuje w pracowni krawieckiej damskiej Teatru im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, z którym jest związana od 31 lat. Specjalizuje się w krawiectwie historycznym. Potrafi pracować z materiałami o niecodziennych parametrach. Nieobcy jest jej haft koralikowy. Współpracowała ze znakomitymi kostiumografami różnych pokoleń.
Kolejny wyróżniony to Andrzej Szcządała, rzemieślnik krawiectwa. Szcządała jest mistrzem pracowni krawieckiej męskiej w teatrze Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie, z którym związany jest od 20 lat. Łączy w swoim rzemiośle kunszt wykonania każdego kostiumu, dbałość o najdrobniejszy detal. Nadaje życie rysunkom i projektom kostiumografów. Osobiście czuwa nad wykonywaniem każdego elementu.
Tytuł "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" odebrała także Beata Wietrzyńska, mistrz tkactwa. Wietrzyńska tkackiego rzemiosła uczyła się od polskich tkaczek ludowych oraz na kursach w Centre Européen pour la Promotion des Arts w Luksemburgu i w Akademii Łucznica. Stworzyła autorską markę In Waeve, w ramach której powstają krótkie serie unikatowych tkanin dekoracyjnych, tekstyliów domowych oraz akcesoriów takich jak szale i pledy. Jest założycielką i członkinią Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło oraz European Textile Network oraz laureatką nagród, m.in. Must Have Łódź Design Festival. Jej prace są prezentowane na wystawach w Polsce i za granicą.
Za "Mistrza Rzemiosł Artystycznych" uznano także Jacka Wysockiego, malarza i modelatora. Wysocki jest kierownikiem pracowni malarsko-modelatorskiej Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie pracuje od 27 lat. Jest autorem elementów scenografii do m.in. eksperymentalnej opery "Anhelli". Do każdego projektu podchodzi z wnikliwością, proponując ciekawe i skuteczne rozwiązania. Zaskakuje wszechstronną wiedzą. Dzieli się fachową wiedzą z innymi pracownikami.
"Mistrz Rzemiosł Artystycznych" to tytuł honorowy nadawany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego zasłużonym rzemieślnikom posiadającym znaczny i uznany dorobek artystyczny - jego historia sięga 1978 r.
Honorowy tytuł jest wyróżnieniem stanowiącym zwieńczenie dotychczasowych osiągnięć i zasług. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez