Ekspert: kierunek dla budownictwa w UE jest jeden: renowacja i dekarbonizacja
2023-09-09 10:00:00(ost. akt: 2023-09-06 13:56:40)
Kierunek dla budownictwa w UE jest jeden: renowacja i dekarbonizacja. To stworzy impuls dla gospodarki - ocenił Tomasz Narkun ekspert rynku nieruchomości. Wskazał, że Polska w ciągu kilku lat będzie musiała dokonać renowacji na około 1 mln domów i oraz budynków z wielkiej płyty.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek o programie rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty "Przyjazne Osiedle". Zakłada on m.in. rewitalizację tysięcy bloków, nową termoizolację, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin.
Ekspert rynku nieruchomości i rynku budowalnego Tomasz Narkun w rozmowie z PAP, zwrócił uwagę, że oprócz programu rewitalizacji budynków z wielkiej płyty, który ogłosił premier, równolegle od 2026 r. rozpocznie się w Unii Europejskiej "wielka fala renowacji budynków".
"Polska będzie musiała w ciągu kliku lat dokonać renowacji na początku około 1 mln domów jednorodzinnych najmniej efektywnych energetycznie i budynków z wielkiej płyty. Kierunek dla budownictwa w naszym kraju jest obecnie wyznaczony na wielką fale renowacji i na dekarbonizację. To zbiegnie się z programem unijnym. Polska będzie beneficjentem 23 mld euro w ciągu najbliższych kilku lat na czynności związane z termomodernizacją budynków" - wskazał ekspert. Przypomniał, że od 2028 r. każdy nowy dom będzie musiał być zeroemisyjny. "Kierunek dla budownictwa jest jeden: renowacja i dekarbonizacja" - zaznaczył. Przyznał że program, który ogłosił premier będzie wymagał poszerzenia.
Podkreślił, że programy rządowy i unijny dadzą silny impuls gospodarczy. "Stymulowanie branży budowlanej z pewnością przyczyni się do utrzymania tempa wzrostu gospodarczego w Polsce" - ocenił Narkun podkreślając, że Polska znalazła się w ub. roku na drugim miejscu w Europie, jeśli chodzi ilość budowanych mieszkań na osobę. "Stawia się nas za wzór, bo w ciągu roku potrafiliśmy wybudować ćwierć miliona mieszkań" - stwierdził ekspert.
Jego zdaniem przeszkodą dla rządowych planów może okazać siła robocza. "Dzisiaj jest ona taką piętą achillesową budownictwa - jest ograniczona" - wskazał Narkun.
Ekspert zauważył, że bardzo pomocne dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które chciałby skorzystać z programu rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty byłyby punkty konsultacyjne, infolinie, gdzie wspólnoty i spółdzielnie będą mogły zasięgać informacji. (PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez