Skansen w Sierpcu zaprasza na podróż w czasie - wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu”
2024-12-27 10:33:03(ost. akt: 2024-12-27 05:35:08)
W skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu czynna jest wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu”. Jak podkreśla placówka, to prawdziwa podróż w czasie, która pozwala poznać dawne zwyczaje, w tym związane z Wigilią. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do końca lutego 2025 r.
Jak poinformowała PAP Justyna Cieszyńska z sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej, wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” została przygotowana w dziesięciu zagrodach chłopskich, w dwóch dworach ziemiańskich z przełomu XIX i XX wieku oraz w kościele z Drążdżewa, pochodzącym z XVIII wieku.
„Pokazujemy zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, które dawniej kultywowano na mazowieckiej wsi. Na wystawie można zobaczyć, jak przygotowywano się do tych świąt, jak strojono izby chałup, a jak wnętrza dworów, jakie potrawy pojawiały się na wigilijnym stołach chłopów i ziemian oraz jak spędzano ten wyjątkowy czas, goszcząc kolędników czy odwiedzając bożonarodzeniową szopkę w pobliskim kościele” - powiedziała PAP Cieszyńska.
Ekspozycja „Boże Narodzenie na Mazowszu” w sierpeckim skansenie będzie dostępna dla zwiedzających do końca lutego 2025 r., przy czym placówka zaprasza do jej odwiedzenia także w drugi dzień świąt, 26 grudnia. „Wystrój dawnych chałup wiejskich oraz dworów to prawdziwa podróż w czasie, która otoczona jest niesamowitą świąteczną aurą” - podkreśla Muzeum Wsi Mazowieckiej.
W informacji o bożonarodzeniowej wystawie i zwyczajach placówka przypomina m.in., że dawniej na Mazowszu bardzo popularne było chodzenie z gwiazdą. Te najprostsze wycinano z tektury, oklejano kolorowym papierem i mocowano obrotowo na patyku. Z kolei te bardziej skomplikowane, przestrzenne, konstruowano z obręczy przetaka, zdobionej barwną bibułą, do której przyczepiano promienie klejone z listewek zakończone pomponami, a wewnątrz umieszczano zapaloną świeczkę. Gwiazda zawsze wirowała, wprawiana w ruch za pomocą sznurka lub korbki.
„Kolędnicy z gwiazdą pochodzili najczęściej z biednych rodzin. Odwiedzając chaty składali mieszkańcom życzenia, śpiewali kolędy, wygłaszali stosowne oracje. W podziękowaniu otrzymywali świąteczne jadło i pieniążki, czym dzielili się przed rozejściem do swoich domów” - wspomina Muzeum Wsi Mazowieckiej.
Tamtejszej wystawie o dawnych bożonarodzeniowych zwyczajach towarzyszy, jak co roku, ekspozycja „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”, na której prezentowanych jest blisko sto szopek nadesłanych na konkurs organizowany przez sierpecki skansen.
Jedna z prac nagrodzonych podczas ubiegłorocznego konkursu trafiła w ostatnim czasie na wystawę „100 Presepi in Vaticano”, którą w kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra można zwiedzać do 6 stycznia 2025 r. Autorką szopki, wykonanej z drewna, słomy, mchu, szyszek, orzechów i wierzbowych gałązek, jest 11-letnia Patrycja, uczennica Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu istnieje od lat 70. XX wieku. Obecnie tamtejszy skansen zajmuje ok. 60 ha. Na jego terenie znajduje się m.in. kilkanaście zabytkowych zagród oraz dwór, kuźnia, karczma i wiatrak. Jest także amfiteatr, budynek wystawienniczy oraz stajnia. Od 2015 r. działa tam również kompleks rekreacyjny z hotelem. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.
W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały takie znane filmy, jak np. „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez