Nagroda Historyczna Warszawy: poznaj pięć nominowanych książek

2024-11-03 11:13:56(ost. akt: 2024-11-03 10:25:50)

Autor zdjęcia: JOSHUA COLEMAN on Unsplash

Już za miesiąc przyznana zostanie Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. W tym roku o ten tytuł rywalizowało blisko 100 publikacji, spośród których jury wybrało pięć. Niektóre wybory budzą kontrowersje.
Nagroda przyznawana jest autorom książek, opisujących historię Polski od odzyskania niepodległości do współczesności. Twórca najlepszej publikacji historycznej 2023 roku otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Jacka Kowalskiego – „Temperówkę Kazimierza Moczarskiego”, będącą repliką temperówki należącej do autora „Rozmów z katem”. Pozostałe nominowane osoby otrzymają po 10 tys. zł. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 1 grudnia br.

Najlepsze książki historyczne 2023 roku

Jury, którego pracami kieruje prof. Andrzej Friszke, nominowało w tegorocznej edycji nagrody pięć tytułów, które, jak przyznać trzeba, wzbudzają niemałe kontrowersje. Mimo że łączy je odkrywanie nowych perspektyw i przypominanie zapomnianych wydarzeń, niektóre pozycje uważane są wręcz za przekłamanie historii przez część historyków. Wybór jury wydaje się zatem niestety nacechowany politycznie

Nominowane książki to:

Kalina Błażejowska, „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”, Wydawnictwo Czarne,

Ryszard Jamka, „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli”, Wydawnictwo Marginesy,

Cezary Łazarewicz, „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”,

Grzegorz Motyka, „Akcja »Wisła« ‘47. Komunistyczna czystka etniczna”, Wydawnictwo Literackie,

Marcin Zaremba, „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności”, Znak Horyzont.

O Nagrodzie

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją nagrody z 2009 roku za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. Jest to jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Alexandra Richie, Karol Modzelewski, Grzegorz Piątek, Anna Wylegała, a w ubiegłym roku Sławomir Łotysz za książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku”.

Nagroda jest także uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza, prawnika, żołnierza Armii Krajowej, autora „Rozmów z katem” – książki będącej niezwykłym zapisem rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym Moczarski dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie.

Organizatorem i fundatorem konkursu jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerem nagrody jest Biblioteka Narodowa. „Gazeta Wyborcza" sprawuje patronat medialny.

O nominowanych książkach można poczytać na stronie Domu Spotkań z Historią.


red./UM Warszawa