Pielgrzymi nadziei: 950 lat diecezji płockiej na drodze do Źródła

2024-10-24 10:00:12(ost. akt: 2024-10-24 01:46:25)

Autor zdjęcia: PAP

Obchody 950-lecia diecezji płockiej, które przypada w 2025 r., odbywać się będą pod hasłem „Pielgrzymi nadziei - w drodze do Źródła”. Jego pierwsza część nawiązuje do roku jubileuszowego, który w tym czasie obchodził będzie cały Kościół powszechny. Jubileusz diecezji będzie łączył wątki historyczne i duchowe.
O planowanych wydarzeniach związanych z 950-leciem diecezji mówił w środę biskup płocki Szymon Stułkowski podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się w kurii, dawnym opactwie benedyktyńskim.

„Chcemy Panu Bogu podziękować za 950 lat życia Kościoła w tej części Mazowsza” - powiedział bp Stułkowski, odnosząc się do jubileuszu diecezji płockiej, która została erygowana w 1075 r. Jak zapowiedział, inauguracja obchodów odbędzie się już 8 listopada tego roku, w 880. rocznicę konsekracji płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

„Podczas tej mszy świętej będziemy modlić się za spoczywających w naszej katedrze Piastów. Na ile udało się nam spojrzeć w historię, to takiej mszy świętej za nich jeszcze nie było. Są modlitwy zanoszone co niedzielę za Piastów, w tak zwanych wypominkach, ale mszy świętej za nich, dziękczynnej, nie było” - podkreślił biskup płocki. Dodał, iż uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył będzie kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Bp Stułkowski zwrócił uwagę, że 2025 r., czyli rok jubileuszu diecezji płockiej, zbiega się Rokiem Jubileuszu Zbawienia, obchodzonym w całym Kościele powszechnym. „Wiele wydarzeń będzie próbą połączenia jednego i drugiego jubileuszu” - zaznaczył. Jak zapowiedział, każda z 250 parafii diecezji płockiej otrzyma „Dzieje Apostolskie” z dodanymi pustymi stronami do zapisywania przez kolejne 50 lat nazwisk nowo ochrzczonych i bierzmowanych.

„Jako księga +Dzieje Apostolskie+ kończą się pewnym momencie, ale nie kończą się jako misja” - powiedział biskup płocki. Dodał, że wraz z historyczną księgą Nowego Testamentu parafie diecezji otrzymają również niewielki krzyż z drewna wałów obronnych grodu Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, „jako pewien symbol - niesiemy tę historię dalej”.

Dyrektor wydziału duszpasterskiego płockiej kurii, ks. dr Marcin Sadowski, zarazem koordynator jubileuszowych obchodów w tej diecezji, podkreślił, że hasło jej 950-lecia „Pielgrzymi nadziei - w drodze do Źródła” w pierwszej swej części nawiązuje właśnie do Roku Jubileuszowego w Kościele powszechnym, a w drugiej do dziejów samej diecezji.

„W nadchodzącym roku jubileuszowym chcemy kierować się do Źródła, które rozumiemy dwojako. Z jednej strony to źródła historyczne, piękne dziedzictwo kulturowe, społeczne i materialne. Z drugiej strony to wyprawa do źródeł wiary, chrześcijaństwa, a tym są sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, czyli chrzest, bierzmowanie i Eucharystia” - podkreślił ks. dr Sadowski.

Wspomniał jednocześnie, że obchody 950-lecia diecezji płockiej potrwają do stycznia 2026 r. W tym czasie w ramach wątków historycznych jubileuszu zaplanowano cykl wydarzeń, w tym m.in. ogólnopolską konferencję naukową na temat badań genetycznych Piastów spoczywających w płockiej katedrze - w maju 2025 r. oraz ogólnopolskie sympozjum połączone z prezentacją zabytkowych płockich Pontyfikałów i innych dokumentów historycznych, związanych z diecezją - w listopadzie 2025 r.

Wcześniej, w styczniu 2025 r., odbędzie się uroczyste wyznanie wiary przy Drzwiach Płockich tamtejszej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz ekumeniczna modlitwa z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich w Płocku, w tym Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, którego siedziba znajduje się waśnie w tym mieście. Z kolei w czerwcu 2025 r. zaplanowano Diecezjalne Uroczystości Jubileuszowe w płockiej Orlen Arenie.

Powołana w 1075 r. diecezja płocka, która aktualnie obejmuje swym zasięgiem części województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, należy do najstarszych w Polsce. Jedną z najstarszych w kraju jest też płocka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowana na nadwiślańskim Wzgórzu Tumskim w latach 1130-1144, w stylu romańskim, przez biskupa Aleksandra z Malonne. Jest to zarazem największa nekropolia Piastów.

W płockiej bazylice pochowani są średniowieczni władcy Władysław I Herman oraz jego syn Bolesław III Krzywousty, za życia których Płock pełnił funkcję stolicy Polski. Spoczywa tam także 14. piastowskich książąt mazowieckich i księżniczka Gaudemunda-Zofia, córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego. W katedrze znajduje się również krypta biskupów płockich.

W 2018 r. płockie Wzgórze Tumskie, gdzie wznosi się katedra, a w jej sąsiedztwie dawne opactwo benedyktyńskie - obecnie siedziba kurii diecezjalnej oraz średniowieczne zabudowania zamkowe, zostało wpisane decyzją prezydenta Andrzeja Dudy na listę Pomników Historii. Logo obchodów jubileuszowych diecezji ukazuje fasadę zabytkowej płockiej bazyliki.


red./PAP