Luksusowe mokotowskie kamienice w rejestrze zabytków

2024-09-18 14:12:54(ost. akt: 2024-09-18 14:15:16)

Autor zdjęcia: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Kamienice frontowe wraz z oficynami położone w Warszawie przy ulicy Chocimskiej 33, Skolimowskiej 4 i Skolimowskiej 6 wraz z terenem zostały wpisane rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego - poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Posesja przy ulicy Chocimskiej 33 zakupiona została przez Leonarda Krupkę i Zygmunta vel Zelmana Nissona, działka przy ulicy Skolimowskiej 4 należała do Ignacego i Zofii Kosińskich, natomiast przy Skolimowskiej 6 do dr. Maurycego Saidmana. Na terenie tych posesji w latach 1936-1937 wzniesiono luksusowe kamienice zaprojektowane przez Maksymiliana Goldberga we współpracy z Hipolitem Rutkowskim. Realizacja kamienic przypadła na ostatnie lata współpracy obu architektów.

"Budynki wzniesione zostały w konstrukcji żelbetowej, z podcieniami o charakterze komunikacyjnym i usługowym. Budowę kamienic ukończono w 1937 r., co potwierdzają liczne ogłoszenia prasowe zachwalające słoneczne i komfortowe lokale doposażone w gaz, centralne ogrzewanie i łazienki, mieszczące się w luksusowych budynkach z windą" - przekazał MWKZ.

Do 1939 roku w kamienicy przy ulicy Skolimowskiej 4 swoją siedzibę miał m.in. Gabinet Masażu Leczniczego Narbuttowej, natomiast od 1938 roku w kamienicy przy ulicy Chocimskiej 33 Przedstawicielstwo Handlowe ZSRR. W czasie II wojny światowej, po zajęciu miasta przez Niemców, mieszkańców kamienic wykwaterowano, a lokale mieszkalne przeznaczono na zaplecze mieszkaniowe dla urzędników i funkcjonariuszy niemieckich. Mieściły się tam także siedziby niemieckich przedsiębiorstw.

Wszystkie kamienice przetrwały wojnę bez większych zniszczeń. W latach 1945-1952 w kamienicy przy ulicy Chocimskiej 33 mieściła się siedziba kilku wydziałów Biura Odbudowy Stolicy i redakcje tygodnika "Stolica" i "Skarpa Warszawska", na potrzeby których mieszkania zostały zaadaptowane do funkcji biurowej.

Kamienice frontowe przy ulicy Skolimowskiej 4 i 6, a także niezajęte biura i lokale znajdujące się w oficynie budynku przy ulicy Chocimskiej 33 zostały przeznaczone przez Wydział Kwaterunkowy Zarządu Miasta na mieszkania dla pracowników BOS. Mieszkali tam m.in. Bohdan Galiński, Hieronim Karpowicz, Zygmunt Stępiński, Maria Wolska (Chocimska 33), Józef Sigalin (Skolimowska 4) Apolinary Czepelewski, Ryszard Karłowicz, Helena i Szymon Syrkusowie (Skolimowska 6).

PAP/red.