Miłość w cieniu wojny: niezwykły ślub Powstańców

2024-08-16 07:45:38(ost. akt: 2024-08-16 02:04:22)
Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Autor zdjęcia: Eugeniusz Lokajski

13 sierpnia 1944 roku, w samym sercu powstańczej Warszawy, rozegrała się jedna z najbardziej poruszających historii miłości w czasie wojny. Wśród ruin miasta, pod ostrzałem i w cieniu nieustających walk, sanitariuszka Alicja Treutler, pseudonim "Jarmuż", oraz plutonowy podchorąży Bolesław Biega, znany jako "Pałąk", złożyli sobie przysięgę małżeńską, wypowiadając sakramentalne "tak".
To nie był zwykły ślub. Panna młoda, wbrew trudnościom, niosła w rękach bukiet z żywych kwiatów – rzadkość w tamtych czasach – a ich obrączkami stały się kółka od firanek. Ceremonia miała miejsce w kaplicy urządzonej w podziemiach kamienicy przy ulicy Moniuszki 11, gdzie w zrujnowanych murach rozbrzmiały słowa przysięgi.

Pomimo trwającego wokół nich chaosu, nowożeńcy przeżyli chwilę radości, której towarzyszyła nietypowa uczta weselna. Biesiadowali przy biszkoptach, sardynkach, pasztetach i francuskim winie, zdobytych podczas walk z Niemcami. Jednak na uroczystości brakowało kolegów pana młodego, którzy w tym czasie musieli bronić powstańczych pozycji przed atakującymi Niemcami.

Dzięki dokumentacji wykonanej przez powstańczego fotografa Eugeniusza Lokajskiego oraz operatorów kroniki filmowej, ich ślub został uwieczniony na zdjęciach i filmach, stając się jednym z najbardziej symbolicznych momentów Powstania Warszawskiego.

Ich miłość przetrwała 75 lat, stając się symbolem nie tylko powstańczej odwagi, ale i siły uczucia, które przetrwało najtrudniejsze czasy. W 2018 roku ta niezwykła historia zainspirowała twórców do stworzenia spotu promocyjnego, w którym aktorzy z popularnego serialu "Czas Honoru" – Agnieszka Więdłocha, Magdalena Różczka, Antoni Pawlicki i Maciej Zakościelny – oddali hołd pamięci tamtych dni, odtwarzając niezwykły ślub sprzed lat.


źródło: Facebook/BohaterON

bm