Eksperci na Mazowszu doradzą w kwestiach energetycznych

2024-06-28 07:30:05(ost. akt: 2024-06-27 14:19:12)

Autor zdjęcia: PAP

Na Mazowszu powstaje sieć ekspertów, którzy będą doradzać mieszkańcom przy wymianie źródeł ciepła, a lokalnym samorządom w kwestiach energetycznych i pozyskiwaniu pieniędzy na ekologiczne inwestycje - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Jak przekazał urząd, sieć ekspertów powstaje w ramach projektu "Mazowsze bez smogu", na który przyznano ponad 132 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza. Dzięki tym pieniądzom, ekodoradcy zostaną zatrudnieni w 98 gminach partnerskich, gdzie będą pomagać w znajdowaniu najlepszych rozwiązań energetycznych. Projekt będzie realizowany do końca 2028 roku.

"Eksperci będą mieć wiedzę z zakresu m.in. ochrony powietrza, efektywności energetycznej, a także źródeł dofinansowania, planowania i zarządzania zarówno budżetem gminnym, jak i gospodarstwa domowego. Współpraca z samorządami lokalnymi pokazuje, że przeszkodą w podejmowaniu skutecznych działań naprawczych jest nadal niewystarczająca liczba wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się tematyką ochrony powietrza oraz niedostateczna ilość środków finansowych" – zauważyła członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska cytowana w komunikacie urzędu.

Ekodoradcy mają wspierać lokalne samorządy w kwestiach energetycznych zmierzających do poprawy jakości powietrza i pozyskiwania środków na ekologiczne inwestycje. Mają to być osoby dobrze poruszające się w obszarze prawnym, technologicznym i finansowym.

Docelowo każda gmina na Mazowszu będzie zatrudniała przynajmniej jednego ekodoradcę, który pomoże w realizacji założeń uchwały antysmogowej.

Jak podało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, szacuje się, że w województwie mazowieckim jest ponad 600 tys. pieców w domach prywatnych, z czego 350 tys. to kotły przestarzałe i użytkowane niezgodnie z przepisami.

"Czas na ich wymianę minął z końcem 2022 r. Działania w tym zakresie będą dużym wyzwaniem dla ekodoradców, którzy zostaną wyposażeni w niezbędny i profesjonalny sprzęt do kontroli palenisk" - przekazał urząd.

Głównym zadaniem ekodoradców ma być doradztwo energetyczne, zidentyfikowanie obszarów wymagających szczególnego wsparcia, opracowanie działań związanych z problematyką lokalnego ubóstwa energetycznego, edukacja ekologiczna oraz doradztwo władzom gminy w zakresie działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Według danych Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej liczba osób dotkniętych ubóstwem energetycznym na Mazowszu może wynosić aż 38 proc.


red./PAP


bm