Uhonorowani za walkę z komunizmem [ZDJĘCIA]

2024-06-04 17:02:57(ost. akt: 2024-06-05 09:00:31)

Autor zdjęcia: Piotr Wojtowicz

To bohaterowie naszej wolności, którzy doczekali się uznania ze strony niepodległej Ojczyzny. Siedemnaścioro działaczy antykomunistycznych, w tym dwóch pośmiertnie, zostało odznaczonych we wtorek 4 czerwca 2024 roku Krzyżami Wolności i Solidarności.
Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej 37 na Mokotowie. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy uczestników walki o wolną Polskę uhonorował prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali: Janusz Byliński, Andrzej Cieślak,
Krzysztof Jaworski, Maria Jesionkiewicz, Wojciech Klażyński, Marek Koseła, Zenon Liebert, Andrzej Łuszczewski, Krzysztof Milewski, Bogdan Możdżyński, Tadeusz Pawlak, Paweł Piskorski, Piotr Strzałkowski, Jan Szczerba i Andrzej Wąsik. Pośmiertnie odznaczenie otrzymali: Stanisław Drapczyński oraz Alojzy Koszut, a w ich imieniu odebrali je synowie.

Następnie głos zabrał prezes IPN - Karol Nawrocki, który opowiedział zebranym o dwóch postaciach z powojennej historii Polski. O zamordowanym przez komunistów w mokotowskim więzieniu w dniu 25 maja 1948 roku jednym z najwybitniejszych Polaków - rotmistrzu Witoldzie Pileckim. I o zmarłym także 25 maja, lecz w 2014 roku, towarzyszu Wojciechu Jaruzelskim, który dla ratowania władzy komunistów wprowadził w Polsce 13 grudnia 1981 roku stan wojenny.

Nawiązując do obu tych sylwetek prezes Nawrocki wskazał na ich wpływ na współczesne losy naszego kraju. - Dlatego tak ważny jest Instytut Pamięci Narodowej, aby każdy miał świadomość tego, jakich bohaterów wybieramy i po której stronie stoimy. Czy po stronie tej Rzeczpospolitej, za którą w tym więzieniu swoje życie oddał rotmistrz Witold Pilecki? Czy też po stronie tych, którzy Państwa represjonowali, więzili i tłamsili nasze drogi do niepodległości?

- Z całą pewnością 4 czerwca 1989 roku w Polsce nie skończył się komunizm. Doszło do kolejnego etapu transformacji ustrojowej. Transferu monopolistycznej władzy komunistycznej partii w kierunku wolności, która przez komunistów była krępowana i w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, i jak widzimy jest krępowana także dzisiaj - dodał szef IPN.

Następnie Nawrocki podziękował odznaczonym za ich zaangażowanie w walkę o wolną i niepodległą Polskę.

- Dlatego mi przypadł wielki zaszczyt spędzania 4 czerwca z Wami - z ludźmi wolności i solidarności. Z tymi, którzy w latach osiemdziesiątych nie kalkulowali. Znając przecież historię Polski, historię zbrodniczej machiny komunistycznej, w latach osiemdziesiątych podejmowaliście decyzję o tym, aby walczyć o moją wolność, o wolność mojego pokolenia. Za to w imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej chciałem Wam serdecznie podziękować - powiedział.

- Jesteście Państwo reprezentantami różnych przecież nurtów opozycji antykomunistycznej. Są wśród Was przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", "Solidarności Rolniczej", działacze innych opozycyjnych, antykomunistycznych grup, Niezależnego Zrzeszenia Studentów. To co Was jednoczyło to wolna, niepodległa i demokratyczna Polska - wskazał Nawrocki.

- Dzisiaj, Drodzy Państwo, siedemnaście kolejnych osób, niestety dwie osoby pośmiertnie - co zawsze dla mnie jest bólem, gdy wręczam odznaczenia pośmiertnie - że nasi bohaterowie nie doczekali tego momentu. Dziś dołączacie Drodzy Państwo do grona niespełna dziewięciu tysięcy osób odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności, który niesie w sobie głęboką symbolikę. Bo nawiązuje do Krzyża Niepodległości wręczanego damom i kawalerom w II Rzeczypospolitej - za naszą niepodległość roku 1918. Krzyż Wolności i Solidarności odnosi się do Krzyża Armii Krajowej, wręczanego na przymusowej emigracji po roku 1945. I mówię o tym, że jesteście Państwo w elicie tych, którzy podejmowali ryzyko dla naszej wolności i niepodległości. Jeszcze raz powtórzę - zaszczytem jest dla mnie, że spędzam 4 czerwca z Państwem. Z ludźmi zawsze wiernymi - semper fidelis - podkreślił prezes IPN.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Piotr Wojtowicz