Konsumenci mają swoje święto

2024-03-15 13:43:12(ost. akt: 2024-03-15 13:44:45)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

15 marca przypada Światowy Dzień Konsumenta. W tym roku mija 25 lat działalności rzeczników konsumentów w samorządach powiatowych. Miejski Rzecznik pracuje także w Warszawie.
Czy zakupiony towar można zwrócić do sklepu?? Czy klient może prosić o zmianę zapłaconej ceny? Do kiedy można złożyć reklamację, gdy okaże się, że towar jest wadliwy? Od dawna warszawscy konsumenci mogą zadawać takie i podobne pytania Miejskiemu Rzecznikowi Konsumentów. Rzecznik udziela bezpłatnych porad i informacji prawnej oraz wspiera konsumentów w ich sporach z przedsiębiorcami.

Niezależnie od stopnia świadomości – konsument jest zawsze słabszą stroną na rynku. Profesjonalny uczestnik rynku - przedsiębiorca jest wyposażony w narzędzia, dzięki którym pozyskuje nabywcę swojego towaru lub usługi. Jest przygotowany na ewentualne trudności związane z obecnością na rynku. Natomiast konsument potrzebuje profesjonalnej ochrony i wsparcia. – mówi Małgorzata Rothert, Miejski Rzecznik Konsumentów.

Rzecznik jako mediator
Ważnym zadaniem rzecznika jest pomoc konsumentom w sporze z przedsiębiorcą. Działania rzecznika to w dużej mierze pozasądowe rozwiązywanie sporów. Jedną z form takiej pomocy jest podejmowanie negocjacji z przedsiębiorcą. Ich celem jest doprowadzenie do polubownego zakończenia sporu, z uwzględnieniem interesu konsumenta. Rzecznik wskazuje przedsiębiorcy jakie są jego powinności i w jaki sposób należałoby zakończyć daną sprawę. Interwencje podejmowane przez rzecznika prowadzone są bardzo wnikliwie, aż do wyczerpania wszystkich argumentów, którymi można konsumenta wesprzeć.

Wystąpienia rzecznika dyscyplinują przedsiębiorcę, zmuszają do wnikliwego przeanalizowania sprawy. Często dopiero po kolejnym piśmie przedsiębiorca naprawdę pochyla się nad zgłoszonym problemem i uznaje roszczenia konsumenta lub proponuje polubowne zakończenie sprawy. Dzięki temu bardzo duża część spraw kończy się pozytywnie dla konsumenta. Pozwala to uniknąć długiej i stresującej drogi sądowej.

Rzecznik w różnych formach wspiera też konsumentów w dochodzeniu roszczeń na drodze sądowej. Przygotowuje konsumentom projekty pozwów, przedstawia sądom swój pogląd w sprawie, przystępuje do postępowania po stronie konsumenta, może też wytoczyć na jego rzecz powództwo.

25 lat warszawskiego Rzecznika
W 2024 roku mija ćwierć wieku, odkąd zadanie ochrony konsumentów powierzono samorządom. W stolicy funkcję tę, od początku, pełni Małgorzata Rothert.

Problemy zgłaszane przez warszawskich konsumentów są przeróżne. Przeważają spory w związku z reklamowaniem wad wszelkich towarów - zarówno tych drobnych, jak odzież czy obuwie, ale też urządzeń elektronicznych, sprzętów AGD, mebli czy samochodów. Konsumenci mogą się przed tym ustrzec. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed zawarciem umowy można skorzystać z porady w Wydziale Miejskiego Rzecznika Konsumentów. – zachęca Małgorzata Rothert, Miejski Rzecznik Konsumentów.

Od 1999 roku w Wydziale Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie:

udzielono 386.998 porad i informacji osobiście, telefonicznie i pocztą elektroniczną,
rozpatrzono 47.382 wnioski konsumentów, z czego w 40.386 sprawach wystąpiono do przedsiębiorców,

w 2.919 sprawach wspierano konsumentów na drodze sądowej, w tym:
- sporządzono konsumentom 2.268 pozwów, aby mogli samodzielnie dochodzić swoich racji i roszczeń lub bronić się przed niezasadnymi żądaniami przedsiębiorców,

- w 645 sprawach MRK brała czynny udział w postępowaniu sądowym: wytaczając powództwo, wstępując do toczącej się sprawy po stronie konsumenta, bądź przedstawiając sądowi istotny pogląd w sprawie,

- w 6 sprawach MRK występowała z powództwem jako reprezentant grupy konsumentów

w postępowaniu grupowym – działając na rzecz 4.128 osób.

UM Warszawa