Po czterech latach zniszczona, zabytkowa brama Kancelarii Prezydenta wróci na swoje miejsce
2024-02-28 08:30:29(ost. akt: 2024-02-28 08:32:15)
W styczniu br. minęły cztery lata, gdy ciężarówka wjechała w bramę Kancelarii Prezydenta przy ulicy Wiejskiej. Kancelaria PR przekazała, że rozpoczęcie odbudowy bramy zaplanowano na rok bieżący.
W styczniu 2020 roku kierowca ciężarówki cofając, uderzył naczepą w lewy filar bramy. Auto zaklinowało się, więc kierowca postanowił siłą wyjechać z bramy, co poskutkowało wyrwaniem jej wraz z bocznymi filarami. Elementy stalowe kutej bramy zostały pogięte a betonowe słupy uszkodzone i przewrócone. Ze szczytu bramy na dach ciężarówki spadło godło narodowe.
Kierowca był trzeźwy, nikomu nic się nie stało, a policja zakwalifikowała zdarzenie jako zwykłą kolizję. Zniszczona brama została zdemontowana i trafiła do magazynu. PAP zapytał Kancelarię Prezydenta RP o dalsze losy bramy.
Odpowiadając na pytanie, biuro prasowe Kancelarii napisało, że brama po kolizji drogowej została zdemontowana i odpowiednio zabezpieczona w obiekcie Kancelarii Prezydenta RP. "Procedury związane z odbudową bramy wymagały przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w celu wyłonienia wykonawcy dokumentacji projektowej, a następnie wykonanie dokumentacji oraz uzyskanie wymaganych przepisami prawa decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji robót budowlanych" - wyjaśniła.
"Obecnie planowe jest wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w celu wyłonienia wykonawcy robót budowlanych w zakresie odbudowy bramy, a rozpoczęcie realizacji tego zadania zaplanowane jest na rok bieżący" - przekazała Kancelaria.
Pytany o bramę rzecznik mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Andrzej Mizera przekazał PAP, że w czerwcu 2023 roku biuro konserwatora wydało pozwolenie na odbudowę i montaż bramy przy ulicy Wiejskiej 10.
Zniszczona brama znajdująca się u wjazdu na ul. Frascati z ul. Wiejskiej, to pozostałość zniszczonego w czasie II wojny światowej XVIII-wiecznego Pałacu Branickich, rozebranego w 1946 roku. Po rozparcelowaniu w 1934 roku ogrodu Frascati przy ulicy Wiejskiej 10 powstał gmach Izby Przemysłowo-Handlowej według projektu Zdzisława Mączeńskiego (1934) a w okresie PRL była tam siedziba Ministerstwa Handlu Zagranicznego. Obecnie pod tym adresem znajduje się Kancelaria Prezydenta.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez