Jak minął tydzień w Ratuszu?

2024-02-23 17:29:47(ost. akt: 2024-02-23 17:32:52)

Autor zdjęcia: UM

Wiele wydarzeń w mijającym tygodniu związanych było z bezpieczeństwem – zwłaszcza w obliczu zagrożeń zewnętrznych stolica szczególnie musi zadbać o mieszkańców. Ale ostatnie dni to także kolejne decyzje w sprawie infrastruktury i transportu - informuje Urząd Miasta.
Będzie budowana trasa tramwajowa do Dworca Zachodniego i nowa droga wjazdowa z ekspresowej S7 w stronę Izabelina. Samorządowcy z całej Polski odwiedzili Warszawę i wezwali do głosowania w zbliżających się wyborach. W Centrum Nauki Kopernik odbyło się Forum C

Nowe samochody dla warszawskich strażaków
Sześć nowych pojazdów dla warszawskiej Straży Pożarnej przekazali prezydent Rafał Trzaskowski i minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Była to także okazja, żeby poinformować o wspólnych pracach nad ustawą o obronie cywilnej.

Bezpieczeństwo jest dla nas w Warszawie sprawą fundamentalną. Najważniejsza jest ochrona ludności i opracowanie ustawy o obronie cywilnej. Zrobiliśmy dokładny audyt miejsc, które mogą posłużyć za schrony, mimo że rząd PiS-u w tej sprawie nic nie zrobił. Warszawa i cała Polska musi być przygotowana na każdy scenariusz. Przekazujemy sprzęt, ale pracujemy też nad strategią. Chodzi o to, by razem rząd i samorząd wypracowywały rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Bezpieczna Warszawa
W raporcie „Jakość życia w miastach europejskich” z roku 2023 Warszawa jest na pierwszym miejscu wśród dużych stolic europejskich i w pierwszej dziesiątce wszystkich europejskich stolic, których mieszkańcy czują się bezpiecznie spacerując samemu po ulicy w nocy. Twierdzi tak 77 proc. badanych w Warszawie. W Madrycie jest to odpowiednio 68 proc., w Paryżu 65 proc., w Berlinie i Londynie 58 proc. Warszawę wyprzedzają jedynie małe stolice takie jak m.in. Kopenhaga, Oslo, Helsinki.

Warszawa miasto inwestycji
W połowie 2026 roku ruszy pierwszy podziemny tramwaj w Warszawie. W mijającym tygodniu podpisano umowę na budowę trasy, którą pasażerowie dojadą przez Ochotę na Dworzec Zachodni. Nowa trasa tramwajowa o długości 1,6 km (w tym 500 metrów w tunelu) pozwoli szybciej i wygodniej dojechać do Dworca Zachodniego. Z nowego połączenia skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Starej Ochoty, Szczęśliwic i Śródmieścia. Prace ruszą za dwa miesiące.

Dobra wiadomość dla mieszkańców Izabelina, Starych Babic oraz zachodnio-północnych dzielnic Warszawy. Samorządy gmin i m.st. Warszawy podpisały w tym tygodniu porozumienie w sprawie budowy sieci dróg, usprawniających wjazd do Warszawy oraz dojazd do Puszczy Kampinoskiej.

Zakończył się remont przedwojennego domu spółdzielczego na Bielanach przy ul. Przybyszewskiego. Całą elewację umyto z zanieczyszczeń miejskich i zdezynfekowano. Budynki przed wojną miały bardzo jasne elewacje, podczas remontu nawiązano do tej stylistyki malując tynki w bardzo rozbielonej tonacji kremowej. Miejska dotacja do remontu wyniosła 142 840 zł.

Samorządy rządzą
By przypomnieć o wielkim znaczeniu zbliżających się wyborów, w stolicy spotkali się przedstawiciele samorządów z całej Polski wraz z parlamentarzystami. Mówcy podkreślali jak ważna jest frekwencja podczas najbliższych wyborów samorządowych, wyborów które decydują o najbliższym otoczeniu mieszkańców. Przy wyborach w Warszawie pracować będzie łącznie 846 komisji wyborczych, czyli o 40 więcej niż przy jesiennych.

Rola samorządów w walce z zanieczyszczeniami powietrza i ubóstwo energetyczne – to główne tematy poruszone podczas Forum Czystego Powietrza w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W wydarzeniu udział wzięli m.in. marszałek Adam Struzik i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który opowiedział o pomyślnej redukcji smogu i likwidacji kopciuchów z zasobów miejskich.

Warszawa solidarna z Ukrainą
W sobotę, 24 lutego, wypadnie druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z tej okazji w Warszawie zaplanowano kilka zgromadzeń publicznych. Dla zapewnienia bezpieczeństwa policja może zdecydować o zamknięciu ulic, gdzie gromadzić się będą ich uczestnicy. W związku z tym autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego zostaną skierowane na trasy objazdowe. Szczegółowe informacje o programie zgromadzeń i zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie miasta.

Kulturalny weekend w stolicy
Od 22 do 25 lutego trwa POLIN Music Festival. Koncerty i taneczne widowiska poświęcone muzyce żydowskiej odbywają się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Finałowym wydarzeniem festiwalu będzie premiera nowej inscenizacji opery Zbigniewa Rudzińskiego „Manekiny”, opartej na prozie Brunona Schulza. Program festiwalu znajduje się na stronie miasta.

Termin festiwalu ponownie łączy się z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę, dlatego Muzeum POLIN zaprosiło do współpracy Fundację Puszke, która pomaga 300 żydowskim rodzinom z Ukrainy mieszkającym w Warszawie i okolicach.