Nowa siedziba zespołu szkół drzewnych w Garbatce-Letnisku to światowy standard
2024-02-16 08:37:35(ost. akt: 2024-02-16 08:40:53)
Jedna z najnowocześniejszych szkół tego typu w Europie. To standardy światowe - te słowa usłyszeli uczestnicy otwarcia nowej siedziby Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. Szkoła zyskała nowoczesne pracownie i warsztaty, halę widowiskowo-sportową i internat.
Budowa nowej siedziby szkoły drzewnej została w całości sfinansowana przez samorząd woj. mazowieckiego. Obecny na uroczystości marszałek Adam Struzik podkreślił, że to największa inwestycja edukacyjna na Mazowszu. Jej realizacja pochłonęła ponad 116,5 mln zł.
Struzik przyznał, że za taką kwotę można by zbudować kilka szkół. "Doszliśmy jednak wniosku, że to ma być symbol przyszłości, otwarcia na nowoczesne, kreatywne zawody. Postawiliśmy na to, żeby młode pokolenie, czerpiąc z tradycyjnego rzemiosła, potrafiło wykorzystując nowoczesne technologie tworzyć piękne rzeczy w tradycyjnym materiale" - powiedział marszałek.
Według niego budowa nowej siedziby szkoły drzewnej odpowiada na potrzeby na rynku pracy. Wśród najbardziej pożądanych zawodów jest m.in. cieśla, dekarz czy technik dekarstwa. Poszukiwani są także fachowcy związani z produkcją mebli czy profesjonalną renowacją wyrobów z drewna.
Dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku Mirosław Dziedzicki podkreślił, że absolwenci jego szkoły to wykwalifikowani fachowcy, którzy bez problemu znajdują pracę lub zakładają własne firmy stolarskie, tapicerskie, ciesielskie.
W ocenie wicemarszałka woj. mazowieckiego Rafała Rajkowskiego nowa siedziba czyni z "Drzewnej" jedną z najnowocześniejszych szkół branżowych tego typu w Europie. "Stworzyliśmy warunki, których mogą pozazdrościć nam inne szkoły. To standardy światowe i kształcenie zawodowe na miarę XXI w." – zaznaczył Rajkowski.
Nowy kompleks szkolny składa się z czterech części – oświatowej, warsztatowej, hali sportowej z zapleczem oraz internatu na ponad 130 uczniów, z kuchnią i stołówką o łącznej powierzchni użytkowej ponad 10 tys. m kw.
Obiekt przyciąga uwagę także ze względów estetycznych. Projektanci zainspirowali się stylem architektury drewnianej zwanym nadświdrzańskim. To architektura charakterystyczna dla budowli letniskowych powstających na przełomie XIX i XX w. na południowy wschód od Warszawy. Wyróżnia się lekką konstrukcją i bogato zdobionymi pawilonami ze sztukaterią i rzeźbieniami. "Drewno jest tu wszechobecne, co doskonale pasuje do charakteru tego miejsca" – zauważył radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.
Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku oferuje cztery kierunki w branżowej szkole I stopnia: stolarz, cieśla, dekarz, tapicer oraz trzy kierunki w technikum pięcioletnim: technik leśnik, technik technologii drewna oraz technik architektury krajobrazu. Obecnie pod okiem 66 nauczycieli kształci się tutaj 270 uczniów i 205 słuchaczy Centrum Kształcenia Ustawicznego. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez