Muzeum Etnograficzne pełne kwiatów
2024-01-18 13:20:36(ost. akt: 2024-01-18 13:21:23)
Spotkanie wokół obiektów muzealnych pt. „Muzeum pełne kwiatów” odbędzie się w piątek 19 stycznia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Wiele kwiatów ukrywa się w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Motywy roślinne kolekcji muzealnej, liczącej ponad 80 tys. artefaktów, pojawiają się w postaci haftów, aplikacji, wstążek, wzorów na ceramice lub w rzeźbach.
O tych wyjątkowo pięknych i zasługujących na szczególną uwagę obiektach opowie podczas piątkowego wydarzenia, pierwszego z serii spotkań na temat „Muzeum pełne kwiatów” Bratek Robotycki – etnograf, pracownik Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, turysta górski.
Podczas spotkania można będzie obejrzeć takie obiekty, jak np. łyżnik, ozdoba sufitowa, talerz pamiątkowy, forma na ser, gorset, na których występują jedynie dwa motywy kwiatów: dziewięćsiła i szarotki.
Spotkanie związane jest z trwającą w Muzeum Etnograficznym wystawą familijną „Kwiaty polskie”.
„+Kwiaty polskie+” to pełna zagadek i tajemnic wędrówka przez polską obrzędowość tropem roślin kwitnących. Jej rytm wyznaczają pory roku i odwieczny cykl życia. W siedmiu salach pełnych kwiatów, barw i przygód czeka na dzieci i ich opiekunów wielozmysłowa ścieżka wraz z bujnym bukietem wiedzy, z takich dziedzin jak etnografia, antropologia kulturowa, botanika czy przyrodoznawstwo” – charakteryzują ekspozycję jej twórcy z Zespołu Edukacji Muzeum Etnograficznego.
Na wystawie pokazano jak barwienie kwiatami wychodzi w praktyce artystkom i artystom, zaprezentowane też zostało tradycyjne wzornictwo ludowe, „które kocha kwiat”. Podczas zwiedzania można też posłuchać pieśni o kwiatach i ułożyć kwiatową mapę Polski.
Możliwe jest też bliższe poznanie tradycyjnych tematów etnografii – etnobotaniki i medycyny ludowej. Odwiedzający wystawę mogą też szczegółowo zbadać budowę kwiatu i dowiedzieć się, czym różni się on od kwiatostanu. „Wystawa jest też idealną okazją do odkrycia, co łączy kwiaty ze słomą i sianem oraz jakie kwiaty kwitną w nocy” – zachęcają jej organizatorzy.
Ekspozycji towarzyszą: wideoprzewodnik w polskim języku migowym, skrypty i opisy alternatywne multimediów, audiodeskrypcja wystawy, filmy z dialogami opatrzone stosownymi napisami, projektując wystawę, brano pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych.
Osoby wrażliwe na bodźce zapachowe są proszone przez organizatorów o wzięcie pod uwagę, że w różnych miejscach wystawy znajdują się suszone rośliny oraz inne eksponaty, które wydzielają intensywny zapach.
Spotkanie wokół obiektów muzealnych pt. „Muzeum pełne kwiatów” odbędzie się w piątek 19 stycznia o godz. 18-19.30 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Wystawa „Kwiaty polskie” jest czynna w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie do 15 listopada 2025 r. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez