Politycy PiS w siedzibie TVP: próba siłowego przejęcie telewizji publicznej; wzorce białoruskie

2023-12-20 13:43:06(ost. akt: 2023-12-20 13:46:20)

Autor zdjęcia: PAP

To próba siłowego przejęcie telewizji publicznej. To przypomina zamach stanu, są to wzorce białoruskie - mówili w środę w siedzibie TVP politycy PiS, którzy podjęli interwencję poselską w związku z naruszeniem nietykalności posłanki Joanny Borowiak z PiS. W siedzibie TVP pojawiła się także policja.
Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek. We wtorek Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

W środę posłowie PiS m.in. Ryszard Terlecki, Antoni Macierewicz, Szymon Szynkowski vel Sęk, Przemysław Czarnek, Elżbieta Witek, Mariusz Błaszczak, Jarosław Sellin, Jacek Ozdoba weszli do siedziby TVP na ul. Woronicza w Warszawie w trybie interwencji poselskiej.

"Jesteśmy tutaj w trybie interwencji poselskiej. Chcemy zobaczyć, dlaczego nasza posłanka Joanna Borowiak została pobita przez jakiegoś goryla, który próbował ją wypchnąć za drzwi gabinetu prezesa TVP. Skandal, który się wydarzył widzi już cały świat. To przejęcie władzy w stylu Jaruzelskiego" - powiedział PAP Przemysław Czarnek.

Senator PiS Marek Pęk powiedział dziennikarzom, że "swoją obecnością chcą zaznaczyć, że wyrażają bardzo głęboki sprzeciw wobec tych bezprawnych, chamskich, brutalnych działań".

"Na naszych oczach dzieją się rzeczy niespotykane w demokracji. To są wzorce białoruskie. To przypomina zamach stanu. Mnie przypomina się 13 grudnia 1981 r." - podkreślił Pęk.

"Brakuje tylko śniegu i mrozu. Jestem z pokolenia, które walczyło w 1981 r., siedziało w więzieniu za wolność słowa. I dlatego nie mogło mnie dzisiaj tutaj nie być" - powiedziała dziennikarzom b. marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił, że to "próba siłowego przejęcie telewizji publicznej". "Mamy do czynienia z działaniem pułkownika Sienkiewicza (Bartłomiej Sienkiewicz, szef MKiDN - przyp. PAP), nielegalnym działaniem" - podkreślił Błaszczak.

"Jeżeli nowa koalicja większościowa chciałaby inaczej ułożyć media publiczne, ma do tego prawo, ale na podstawie ustawy, z udziałem prezydenta RP, a nie w ten sposób. Nie na rympał. To jest skandal, jak w PRL-u" - zaznaczył. Na pytanie PAP, czy będą decyzje w tej sprawie klubu PiS, odpowiedział: "Tak, oczywiście. Będziemy informować o tym". (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3112983 4 sty 2024 23:14

    Publiczna? Wystarczy włączyć ten super program neo-TVP i widać i słychać wyłącznie propagandę koalicji 13 grudnia... Ale w znacznie gorszym stylu niż TVN... Co ma to zatem wspólnego z telewizją publiczną? W Niemczech, gdzie obowiązuje dla mediów o kapitale zagranicznym maksymalny limit 5% (u nas brak limitu), telewizje i radio publiczne rozdzielone są pomiędzy partiami... I obie te regulacje mają sens... U nas niestety nie ma ani jednej ani drugiej i co ciekawe nie słuchać, by chciano z tym wreszcie zrobić porządek...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Falki #3112546 21 gru 2023 04:26

    I bardzo dobrze bedzie telewizja publiczna a nie szczujnia pisu

    odpowiedz na ten komentarz

  3. as. #3112533 20 gru 2023 16:07

    Junta Tuska w dzialaniu… A gdzie jest polityka milosci?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Ja. #3112527 20 gru 2023 15:06

      A niby co było przez ostatnie 8lat? Szczujnia PiS zwana kurwizją a nie a nie telewizja demokratycznego kraju! I oni dziś mówią o demokracji i o Konstytucji.... Hipokryzja!

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz