Pierwsza dama udekorowała wraz z uczniami choinkę w Pałacu Prezydenckim

2023-12-06 23:57:02(ost. akt: 2023-12-07 00:04:39)
zdj. ilustracyjne

zdj. ilustracyjne

Autor zdjęcia: Rob Patterson on Unsplash

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, razem z uczniami liceum plastycznego w Krakowie, udekorowała choinkę w Pałacu Prezydenckim; ozdoby wykonane przez uczniów inspirowane są elementami krakowskiego stroju ludowego, sztuką Małopolski oraz polichromiami Stanisława Wyspiańskiego i Jana Matejki.
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, razem z uczniami liceum plastycznego w Krakowie, udekorowała choinkę w Pałacu Prezydenckim; ozdoby wykonane przez uczniów inspirowane są elementami krakowskiego stroju ludowego, sztuką Małopolski oraz polichromiami Stanisława Wyspiańskiego i Jana Matejki.

"Choinkowe ozdoby inspirowane elementami krakowskiego stroju ludowego, sztuką Małopolski oraz polichromiami Stanisława Wyspiańskiego i Jana Matejki zdobią świąteczne drzewko, które stanęło w Sieni Wielkiej w Pałacu Prezydenckim. Autorami dekoracji są uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie. Dziś, podczas świątecznego spotkania, młodzi artyści wspólnie z Pierwszą Damą przystroili choinkę" - czytamy w komunikacie opublikowanym w środę wieczorem na stronach prezydenckich.

Cytowana w komunikacie Pierwsza Dama dziękowała licealistom za wykonanie ozdób: "Przywieźliście cząstkę mojego ukochanego Krakowa do Warszawy" – mówiła. Pedagogom dziękowała za opiekę merytoryczną, wskazując na walory edukacyjne powstawania prac oraz połączenie tradycji z inwencją twórczą młodzieży.

"Nawiązując do inspiracji polichromiami Wyspiańskiego Małżonka Prezydenta przypomniała Narodowe Czytanie 2017, którego lekturą było +Wesele+, a dekoracje i kostiumy były właśnie w tym charakterystycznym stylu. Podczas wspólnego ubierania choinki uczniowie i nauczyciele Liceum opowiadali Pierwszej Damie o procesie powstawania dekoracji, mówili m.in. o technikach wykonania oraz materiałach użytych do realizacji projektów. Pani Prezydentowa pytała też uczniów o szkolne osiągnięcia i plany na przyszłość" - czytamy w komunikacie KPRP.

Jak podano, kolorystyka dekoracji świątecznych to barwy narodowe: biało–czerwone, a także symbolizujące Kraków: biało–niebieskie i złote. Ozdoby powstały z kartonu, kolorowego papieru – gładkiego lub z nadrukiem wzorów graficznych, folii i papierów metalicznych. W materiałach pojawił się ażur nawiązujący do haftów.

Pedagodzy i młodzież przekazali przyznany Pierwszej Damie medal "SZKOLE I SZTUCE", który jest wręczany Przyjaciołom Szkoły oraz osobom zasłużonym dla szkolnej społeczności. Licealiści przygotowali także krótki występ artystyczny oraz wspólnie zaśpiewano kolędy.

Kancelaria Prezydenta wskazuje, że goście odwiedzający Pałac Prezydencki będą mogli podziwiać nie tylko artystycznie udekorowane drzewko, ale też krakowską szopkę, której autorką jest Michalina Kupiec, była uczennica liceum PLSP w Krakowie. Praca została nagrodzona w 2020 r. w konkursie szopek krakowskich w kategorii szopek młodzieżowych.

Choinka w Sieni Wielkiej ozdobiona przez uzdolnioną plastycznie młodzież tradycyjnie jest już w Pałacu Prezydenckim tradycją, jak czytam. "W każdym roku do siedziby głowy państwa przyjeżdżają młodzi ludzie reprezentujący inną szkołę artystyczną".


red./PAP