W Olsztynie powstaje nowa hala sportowo-widowiskowa

2023-12-06 09:41:24(ost. akt: 2023-12-06 09:51:07)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ze starej hali zostały tylko 32 żelbetonowe słupy i ring, na którym opiera się nowa kopuła. Teraz możemy zobaczyć jak w nocy świeci się kopuła hali.
Za niemal dwa tygodnie odbędzie się Galaktyczny Benefis Uranii, który oficjalnie zakończy długi remont hali. Urania przeszła ogromną metamorfozę i choć zachowała swoją charakterystyczną kopułę, to jest to już inna Urania. Obiekt nie dość, że jest nowoczesny, to jeszcze się świeci.\


Wybudowana w 1978 roku do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Olsztynie. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi architektonicznemu nie tylko zachowa charakterystyczne elementy, które sprawiły że stała się symbolem miasta, ale dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom będzie obiektem ekologicznym i energooszczędnym. Co więcej - po rozbudowie niemal podwoi dotychczasową pojemność - w głównej bryle będzie ponad cztery tysiące miejsc siedzących.

— Przeanalizowaliśmy wraz z projektantem i potencjalnym operatorem hali możliwości naszego obiektu i uznaliśmy, że powiększymy bryłę B z 500 do 1000 miejsc, by jeszcze więcej osób mogło uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, koncertach czy targach — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — To oczywiście wymaga zmiany systemu wentylacji i odpowiedniego dostosowania do przepisów przeciwpożarowych.

Dodatkowo zostały też wprowadzone zmiany polegające na jeszcze lepszym przystosowaniu obiektu do potrzeb jednego z największych klubów, który będzie na co dzień korzystał z tego obiektu - siatkarskiego Indykpolu AZS. Te dodatkowe modyfikacje, mające zwiększyć funkcjonalność obiektu, spowodują odsunięcie w czasie terminu zakończenia modernizacji hali.

Koszt modernizacji hali to około 200 mln zł, z czego ponad 130 to dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Kiedy wielkie otwarcie?

15 grudnia Uroczysty Galaktyczny Benefis otworzy zrewitalizowaną i zmodernizowaną Halę Widowiskowo-Sportową Urania. Polskie gwiazdy zaśpiewają kosmiczne przeboje, a wieczór będzie przeplatany pokazami sportowymi i tanecznymi oraz laserowym show. Wszystko na cześć miejsca, które od blisko pół wieku jest sportowym i rozrywkowym symbolem Olsztyna.

Olsztyńska Urania od 45 lat była i wszystko wskazuje na to, że nadal będzie miejscem, gdzie zawsze coś się dzieje. Przez lata przyciągała zarówno gwiazdy estrady zapewniając rozrywkę mieszkańcom miasta i regionu, jak i najwyższej jakości wydarzenia sportowe. W piątkowy wieczór 15 grudnia znajdująca się w samym sercu Olsztyna Hala Urania, po ponad 2 letniej, gruntownej modernizacji, znów stanie się jego najjaśniejszym punktem. Miasto zaprasza na przygotowany specjalnie na tę okazję “Benefis Hali Urania”.

Jak na prawdziwy benefis przystało, wieczór będzie wypełniony gwiazdami - muzycznymi, sportowymi i tanecznymi, które "opowiedzą" historię Hali i będą celebrować jej dzieje. Całość programu została podzielona na części tematyczne, przeplatane występami artystów na żywo i pokazujące zarówno historię Hali, jak też jej nowoczesne rozwiązania architektoniczne w nowym wydaniu.

— Zależało nam, by główną bohaterką i najjaśniejszym, centralnym punktem wieczoru była sama Urania. Jej ciekawa historia i architektura, symbolika i nowe, uzyskane dzięki remontowi, naprawdę kosmiczne możliwości — mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Dlatego też, zamiast klasycznego przecięcia wstęgi, otworzymy Uranię kosmicznym pokazem laserowym.

W głównym punkcie programu, piątkowym Koncercie Gwiazd, wystąpią: Ania Dąbrowska, Anita Lipnicka, Ralph Kaminski, Błażej Król, Wojtek Urbański oraz zespół Czerwony Tulipan. Niektórzy z artystów wykonają utwory z kosmicznym akcentem, nawiązując w ten sposób do tematu przewodniego benefisu. W trakcie wieczoru zostaną też zaprezentowane filmy pokazujące bogate 45 lat z życia Hali Urania.

W części sportowej będzie można zobaczyć pokaz uczniów olsztyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, trenujących gimnastykę sportową i taekwondo olimpijskie. W części tanecznej, wyreżyserowanej przez olsztyniankę, popularną Iwonę Pavlović, pojawią się takie zespoły jak Carnivals Stars, Studio Rytm, pracownia Tańca Pryzmat, formacja Jantar z Elbląga i zawodowi tancerze
z "Tańca z gwiazdami".

Nad częścią muzyczną czuwać będzie wraz z zespołem dyrektor projektu, Wojciech Urbański - kompozytor, producent muzyczny i aranżer. Laureat Fryderyka 2022 za płytę zespołu Rysy.